Lubelski "smartfon" dla rolników jedzie do Izraela

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Sitkowski KPRP
Piotr Nowak

Lubelski "smartfon" dla rolników jedzie do Izraela

Piotr Nowak

Lubelscy przedsiębiorcy wchodzą w skład polskiej misji gospodarczej. W Izraelu będą promować pomysł na wykorzystanie genetyki w rolnictwie.

Dwóch przedstawicieli lubelskiej spółki Nexbio leci w poniedziałek do Izraela. Wchodzą w skład misji gospodarczej towarzyszącej prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Dla twórców startupu wizyta na Bliskim Wschodzie jest szansą na nawiązanie kontaktów z nauką i biznesem.

- Wyjazd jest bardzo dobrze zorganizowany. Trudno będzie wcisnąć szpilkę pomiędzy kolejne spotkania - mówi dr Adam Kuzdraliński, prezes Nexbio.

Lubelski "smartfon" dla rolników jedzie do Izraela
Kancelaria Prezydenta RP Zdjęcie z pokładu rządowego samolotu, który w poniedziałek poleciał do Izraela.

- Izrael jest znany z innowacyjności. Wizyta w tym kraju, rozmowy z przedstawicielami uczelni i biznesu, może zaowocować nowymi pomysłami i współpracą. Będziemy pokazywać swój pomysł i promować stosowanie genetyki w różnych dziedzinach - dodaje przedsiębiorca.

Spółka została wybrana do udziału w misji gospodarczej przez Fundację Start-up Poland oraz Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uznanie specjalistów zdobył pomysł lubelskich naukowców i przedsiębiorców na zastosowanie najnowszych osiągnięć genetyki w gospodarce. Kuzdraliński i zespół Nexbio opracowali „smartfon” dla rolników, czyli urządzenie do szybkiego wykrywania mikroorganizmów, które powodują choroby roślin. Wystarczy jedna komórka z DNA, żeby rolnik uzyskał informację, jakich środków ochrony roślin powinien użyć. Zastosowanie tego rozwiązania ma umożliwić wielokrotne obniżenie kosztów zakupu preparatów przeciwko chwastom i grzybom. Obecnie twórcy startupu rozmawiają o możliwości finansowania budowy urządzenia z dużym inwestorem. Nexbio świadczy już usługi z zakresu genetyki dla dużego producenta środków ochrony roślin.

Nexbio w Izraelu zabawi do wtorku. Prezydent zostanie na Bliskim Wschodzie jeszcze do czwartku. Do tego czasu spotka się z prezydentem i premierem Izraela oraz z prezydentem Palestyny. Ważna będzie też promocja polskich firm. - Izrael jest dziś jednym z centrów kreatywnej przedsiębiorczości. Chcemy także tam pokazać młodych polskich przedsiębiorców. Dla nich będzie osobny program, osobne rozmowy, tak by mogli poznać potencjalnych partnerów dla swych pomysłów - powiedział w rozmowie z PAP Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta.

Pomysły z regionu

Dobrych pomysłów na biznes w województwie lubelskim nie brakuje. Część z nich przygotowuje się do wejścia na rynek w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. Żeby docenić te najlepsze, powstał kalendarz „Made by Lubelskie”.

- Już trzeci raz prezentujemy 12 ciekawych pomysłów z województwa lubelskiego. Pokazujemy, że młodzi mają fantastyczne projekty - mówi Tomasz Małecki, prezes LPNT. Wśród najciekawszych startupów znajduje się system przewidywania awarii maszyn i pojazdów Predictal, Infinum 3D, czyli utytułowana lubelska firma produkująca drukarki 3D oraz Physiostat - system do zarządzania treningiem z uwzględnieniem żywienia, parametrów medycznych i fizjoterapii.

Piotr Nowak

Zajmuję się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.