Lublin najbardziej atrakcyjnym miastem we wschodniej Polsce

Czytaj dalej
Fot. Piotr Nowak
Piotr Nowak

Lublin najbardziej atrakcyjnym miastem we wschodniej Polsce

Piotr Nowak

Tak uważają specjaliści i menedżerowie, którzy rozważają przeprowadzkę. Pracę w naszym regionie coraz częściej wybierają też cudzoziemcy.

Wrocław, Trójmiasto i Warszawa to miejsca, w których najchętniej pracowaliby specjaliści i menedżerowie. Badanie na prawie 1,5 tys. osób z całej Polski przeprowadziła firma rekrutacyjna Antal. W zestawieniu najbardziej atrakcyjnych miast pod kątem przeprowadzki za pracą znalazł się Lublin. Wyprzedził m.in. Rzeszów, Białystok, Kielce, Radom i Bydgoszcz.

Zdaniem Mariusza Sagana, dyrektora Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin, dobra pozycja w zestawieniu to wynik poprawiającego się poziomu życia mieszkańców i rozwoju gospodarki. Ostatnio ratusz pochwalił się, że w Lublinie 7,4 tys. osób pracuje w tzw. nowoczesnych usługach biznesowych, a za trzy lata ta liczba ma się powiększyć do 12 tys. - Nowoczesne usługi biznesowe to przyszłość. Ta branża rośnie błyskawicznie i tu miejsc pracy będzie przybywać - przyznaje Sagan.

Ubiegły rok był dobry także dla przemysłu maszynowego, metalowego i motoryzacyjnego. W tych branżach przybyło ponad 800 miejsc pracy.

W lubelskich firmach może pracować nawet kilkanaście tysięcy cudzoziemców

- Dzięki istnieniu uczelni i firm farmaceutycznych mamy też dobre warunki do rozwoju biotechnologii i branży około- medycznej. Stawiamy również na startupy. Zachęcamy młodych przedsiębiorców do zakładania własnej działalności gospodarczej. Nawet jeśli nie każdy pomysł zakończy się sukcesem, to i tak pozostaną w nich kompetencje biznesowe, które zaprocentują w przyszłości - tłumaczy dyrektor. Fachowców w niektórych branżach brakuje, dlatego lubelskie firmy sięgają po specjalistów z zagranicy.

Goście zostają na dłużej

- Szacujemy, że w lubelskich firmach może pracować nawet kilkanaście tysięcy cudzoziemców - przyznaje Sagan. Liczba cudzoziemców pracujących w województwie lubelskim zwiększa się. Świadczą o tym m.in. dane ZUS dotyczące osób ubezpieczonych. Okazuje się, że od 2014 do września 2016 r. ich liczba zwiększyła się z 3777 do 7711. Wśród nich są Białorusini, Bułgarzy i Rosjanie, ale najwięcej jest Ukraińców. Ich liczba w ciągu ostatnich dwóch lat powiększyła się z 1851 do 4925 osób.

- Najpierw przyjeżdża ojciec. Jak już znajdzie pracę i wynajmie mieszkanie, to sprowadza całą rodzinę - opowiada Nina, Ukrainka, studentka UMCS. Od paru lat studiuje dziennikarstwo. Skąd takie zainteresowanie pracą w Polsce? - Na Ukrainie ciężko jest znaleźć pracę. W Polsce też nie jest lekko, ale przynajmniej wynagrodzenie wystarczy, żeby utrzymać rodzinę - mówi Nina i dodaje: - Na pewno zostaniemy tu z mężem jeszcze ze dwa lata. Być może dłużej.

Mniej zainteresowani emigracją są natomiast Polacy. - Rekordowo niskie zainteresowanie wyjazdem do pracy za granicę wynika z jednej strony z niestabilnej sytuacji i niższego poziomu bezpieczeństwa w zachodniej Europie. Poprawiająca się sytuacja na polskim rynku pracy powoduje, że bezrobocie przestało wypychać młodych ludzi z kraju - komentuje Andrzej Kubisiak z Work Service, firmy zajmującej się m.in. doradztwem personalnym.

Piotr Nowak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.