Lublin stawia na start-upy

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Piotr Nowak

Lublin stawia na start-upy

Piotr Nowak

Internetowy przewodnik dla fanów nurkowania, nowoczesny silikon do zastosowań w kryminalistyce oraz smartfon dla rolników. Dobrych pomysłów na biznes w Lublinie nie brakuje.

W Polsce działa prawie 2,7 tys. start-upów - wynika z tegorocznego Raportu Start-up Poland. Ich średni wiek nie przekracza dwóch lat. Daje to naszemu krajowi trzecie miejsce w Europie wśród najmłodszych przedsiębiorstw.

Założyciele i prezesi start-upów to osoby przeważnie 20- lub 30-letnie, dobrze wykształcone i chętnie podnoszące swoje kwalifikacje. W swojej działalności najczęściej koncentrują się na aplikacjach mobilnych, usługach e-commerce oraz oprogramowaniu dla firm. Co druga młoda firma eksportuje swoje produkty za granicę.

Coraz częstsze są przykłady wielkich inwestycji zagranicznych firm i instytucji. Jeden z ostatnich to np. działający w Polsce i USA start-up Estimote, który w tym roku pozyskał od inwestorów z Doliny Krzemowej 10,7 mln dolarów na doskonalenie technologii beaconów. Lubelskie start-upy nie mają jeszcze takich osiągnięć, ale ze swoimi pomysłami śmiało występują poza granice regionu.

Biznes made in Lublin

Najwięcej polskich start-upów działa w stolicy kraju - Warszawie, ale w Lublinie środowisko prężnie się rozrasta. I nic w tym dziwnego, bo dobrych pomysłów na biznes tutaj nie brakuje. Wśród nich ten dr. inż. Adama Kuzdralińskiego, pracownika Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i założyciela spółki Nexbio, który opracował tzw. smartfon dla rolników.

- Do 2024 roku na Ziemi będzie żyło 8 miliardów ludzi. Będziemy potrzebować dużej ilości zdrowej, wolnej od pestycydów, żywności. Już teraz pracujemy nad tym, jak to osiągnąć - mówi o swoim pomyśle Adam Kuzdraliński.

Koszty zakupu preparatów przeciwko chwastom i grzybom przy uprawie zbóż sięgają 20 proc. wszystkich wydatków. W przypadku warzyw koszty są nawet wyższe. Produkt Nexbio ma zapewnić właścicielom gospodarstw rolnych oszczędności na środkach ochrony roślin. Specjalne urządzenie ma pomóc rolnikom w szybkim wykrywaniu mikroorganizmów, które powodują choroby roślin. Wystarczy jedna komórka z DNA, żeby rolnik uzyskał informację, jakich środków ochrony roślin powinien użyć.

Kolejny pomysł lubelskiego przedsiębiorcy jeszcze w tym roku może trafić do sprzedaży. Nowoczesne technologie umożliwiają drukowanie całych samochodów, mebli, części mechanizmów i całych potraw. Druk 3d jest coraz bardziej popularny, a do upowszechnienia go może się przyczynić pierwsza drukarka 3d z Lublina. Jej twórcą jest Tomasz Zwolan, prezes firmy Infinum 3D.

- Chcemy, żeby to był produkt dla szkół lub instytucji organizujących pokazy i szkolenia. Mam nadzieję, że nasze urządzenia będą stały w szkołach i dzieci, przy pomocy nauczyciela, będą się uczyć jej obsługi - tłumaczy przedsiębiorca.

Chociaż fani podwodnych wrażeń nie znajdą w woj. lubelskim zbyt wielu akwenów, to jednak w Lublinie powstał startup, który łączy pasjonatów. Twórcy firmy Divers Guide i portalu www.diversguide.eu stworzyli bazę najlepszych firm, wyposażenia i miejsc w całej Europie, gdzie satysfakcję z nurkowania mogą czerpać doświadczeni nurkowie i amatorzy. W swojej bazie mają ponad 3,5 tysiąca miejsc, setki baz nurkowych i nazwiska wielu profesjonalnych instruktorów.

Nowoczesne rozwiązania dla śledczych oferuje Paweł Staniszewski. Jego innowacyjny silikon do zastosowań kryminalistycznych ułatwia np. odczytywanie linii papilarnych z trudno dostępnych miejsc i wykrywanie przestępców. W najbliższych miesiącach możemy się spodziewać kolejnego wysypu pomysłów na innowacyjny biznes.

Connect napędza start-upy

Kilkaset osób zgłosiło się do programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Przedsięwzięcie, którego celem jest wspieranie młodych przedsiębiorców, koordynuje w województwie lubelskim Lubelski Park Naukowo-Technologiczny.

Wśród najciekawszych przedsięwzięć, które otrzymują fachową pomoc i rywalizują o dotację na rozpoczęcie działalności w ramach platformy Connect, są spółka Kapriola i studio Postpunk Games.

Celem założycielki firmy Kapriola jest poprawienie życia zwierząt. Obecnie dostęp do sprzętu medycznego dla zwierząt, szczególnie dla tych o większych gabarytach, jest bardzo ograniczony. Wiele sprzętów, które są dostępne dla ludzi i które mogłyby ratować życie zwierząt, po prostu nie istnieje, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Nowa firma miałaby projektować i produkować wyposażenie dla gabinetów weterynaryjnych.

W Lublinie regularnie odbywają się spotkania dla start-upów i pasjonatów technologii Lublin
materiał PNT Przejawem wspierania przez władze samorządowe start-upów są nowoczesne budynki, w których młode firmy mogą się rozwijać

Na rozrywkę stawiają dwaj założyciele niezależnego studia Postpunk Games. W oparciu o autorski silnik planują tworzenie dwuwymiarowych gier komputerowych na platformy z systemami Windows, Mac OS i Linux. Pierwsze prace zostały już poczynione. Od końca 2015 roku studio pracuje nad silnikiem gry i koncepcją pierwszej produkcji pt. „Nightclaw”. Ze swoimi grami twórcy chcą dotrzeć do fanów wirtualnej rozrywki na całym świecie.

Start-upowa stolica Polski wschodniej

Głowy mieszkańców Lublina są pełne ciekawych i kreatywnych pomysłów. Niektóre z nich na pewno mają duży potencjał biznesowy. Dlatego na start-upy stawiają władze miasta.

- Twórcy start-upów to przeważnie młodzi ludzie, którzy mogą jeszcze popełniać błędy. Dlatego naszym zadaniem jest utworzenie systemu ich skutecznego wsparcia - mówi Marcin Kęćko, zastępca dyrektora Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

Według szacunków ratusza, w stolicy woj. lubelskiego jest blisko 300 start-upów na różnym poziomie rozwoju. - To przeważnie pomysły, które jeszcze muszą się sprawdzić na rynku. Chcemy doradzać ich twórcom, jak to robić skutecznie, żeby nieudany biznes nie był katastrofą, ale po-zwolił wyciągnąć wnioski na przyszłość - zapowiada dyrektor Kęćko.

Jednocześnie dodaje, że ratusz już teraz pomaga młodym przedsiębiorcom realizując wspólne projekty z Business Linkiem, Fundacją Rozwoju Lubelszczyzny i Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. W ramach umów z miastem partnerzy zapewnili w 2015 r. wsparcie blisko 150 start-upom. Pod koniec 2014 r. oddano do użytku bezpłatną przestrzeń co-workingową w biurowcu przy ul. Zana w Lublinie. Młodzi przedsiębiorcy mogą również zostać posiadaczami karty Biznes Benefit, która uprawnia ich do korzystania z różnych rabatów. Ważne jest także budowanie środowiska start-upowego. - Mamy w Lublinie 16 inkubatorów, które oferują różne formy wsparcia biznesu. Chcemy, żeby współdziałały, wymieniały się wiedzą i lokatorami - tłumaczy Kęćko.

Temu też służą imprezy inicjowane przez magistat, firmy i instytucje otoczenia biznesu. Do jednej z najciekawszych należy FuckUp Nights Lublin. Na czym polega akcja? Kilka razy do roku młodzi i do-świadczeni przedsiębiorcy spotykają się w jednym z miejskich lokali. Przez godzinę prelegenci, do których należą restauratorzy, prezesi spółek giełdowych, dziennikarze i przedsiębiorcy, opowiadają o swoich największych porażkach biznesowych. Do takiego wystąpienia niezbędna jest doza dystansu i olbrzymie poczucie humoru. Założenie jest proste: lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich. Oprócz wiedzy niezbędnym aspektem działalności start-upów są finanse. Młodych przedsiębiorców w regionie wspiera blisko 60 inwestorów zrzeszonych we Wschodniej Sieci Aniołów Biznesu, która działa przy Lubelskiej Fundacji Rozwoju.

Co zachęca inwestorów do wspierania start-upów? Na pewno wizja zysków. Według badań, co czwarty polski start-up o regularnych przychodach przez ostatnich sześć miesięcy 2015 r. zdublował sprzedaż. Większość młodych przedsiębiorców finansuje swoje pomysły ze środków własnych. Fundusze europejskie i inwestycje dużych korporacji to szansa, że projekty takie, jak smartfon dla rolników lub kosmetyki bazujące na naszych genach, mają szansę na realizację.

Piotr Nowak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.