Lublin: Wymień piec albo podłącz się do sieci. Ratusz daje dofinansowanie

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Aleksandra Dunajska

Lublin: Wymień piec albo podłącz się do sieci. Ratusz daje dofinansowanie

Aleksandra Dunajska

Planujesz zmienić sposób ogrzewania domu na bardziej ekologiczny? Połowę kosztów inwestycji pokryje Urząd Miasta. Nabór wniosków rusza w środę.

Na dotacje w tym roku miasto przeznaczy 350 tys. zł.- Jeśli jednak zainteresowanie będzie większe, dołożymy środków do tej puli - zapewniał na konferencji prasowej Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Program dotacji do wymiany pieców jest realizowany w Lublinie od 2013 roku. W tym roku w regulaminie wprowadzono jednak pewne zmiany. Pierwsza to rozszerzenie możliwości o wspomniany system hybrydowy. Druga to fakt, że nabór wniosków będzie prowadzony nie do określonego terminu, ale w sposób ciągły - dokumenty można składać od 11 kwietnia przez cały rok. - Jeśli jednak chodzi o realizację wniosków, znaczenie będzie mieć kolejność zgłoszeń - wyjaśniała Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin.

Jednocześnie osoby, które w tym roku złożą wniosek ale nie „załapią” się na pieniądze, nie będą musiały w przyszłym ponownie składać dokumentów - zostaną już uwzględnione.

Na dotacje miasto przeznaczy 350 tys. zł. Jeśli zainteresowanie będzie większe, dołożymy środków
Krzysztof Żuk

O dotacje mogą się ubiegać osoby fizyczne - od tego roku także najemcy lokali komunalnych (muszą mieć jednak zgodę Zarządu Nieruchomości Komunalnych) - a także wspólnoty mieszkaniowe czy przedsiębiorcy. Chętni powinni złożyć wniosek razem z harmonogramem rzeczowo-finansowym inwestycji a także dokumentami potwierdzającymi tytuł prawny do lokalu (np. kserokopia aktu notarialnego albo wypis z księgi wieczystej).

- Bardzo istotne jest, żeby wnioski były kompletne, wszystkie pozycje muszą być wypełnione - podkreślała Marta Smal-Chudzik. - Uczulamy też, żeby zbyt wcześnie nie demontować starych urządzeń. Nasi pracownicy przeprowadzają wizję lokalną, ważne, żeby w czasie jej trwania piec na drewno czy węgiel jeszcze były w domu - dodawała.

Wniosek należy złożyć w Wydziale Ochrony Środowiska, ul. Zana 38/I piętro (w sekretariacie lub pok. nr 117) albo w dowolnym Biurze Obsługi Mieszkańców. Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania dotacji można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska UM Lublin (pokój 103 lub pod numerem telefonu 81 466 2621).

Od 2013 w ramach programu miasto przeznaczyło na dotacje w sumie ponad 1,4 mln zł. Mieszkańcy zlikwidowali w tym czasie ponad 300 starych pieców na paliwa stałe.

Tu też można szukać pomocy

W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska można uzyskać preferencyjnie oprocentowaną pożyczkę (z możliwością umorzenia do 30 proc.) na wymianę pieca.

Jeśli chodzi o pomoc merytoryczną, usługi doradcze dla osób prywatnych i firm, które chciałyby np. zmienić swój system grzewczy na bardziej ekologiczny świadczy Regionalne Biuro Energii (ul. Grottgera 4, tel. 81 537 16 16).

Koalicja antysmogowa

Artykuł jest elementem kampanii informacyjnej, którą prowadzimy wspólnie z Urzędem Miasta, LPEC oraz MPK.

Aleksandra Dunajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.