Mali i średni zarabiają coraz więcej

Czytaj dalej
Fot. Jacek Babicz/archiwum
Piotr Nowak

Mali i średni zarabiają coraz więcej

Piotr Nowak

PHUT Transhurt i Aliplast w czołówce małych i średnich firm w województwie. To właśnie one zarobiły najwięcej w 2016 r.

Właściciel centrum handlowego Olimp i producent systemów aluminiowych zdominowali tegoroczne rankingi małych i średnich firm w województwie lubelskim. Największymi zyskiem brutto wśród przedsiębiorstw zatrudniających do 50 pracowników może się pochwalić PHUT Transhurt.

Jeszcze w 2000 r. spółka zainwestowała w budowę galerii na terenie dawnej Giełdy Hurtowej „Na Górce” przy al. Spółdzielczości Pracy. Od tego czasu obiekt kilkakrotnie rozbudowywano. Firma wypracowała w ubiegłym roku ponad 10,8 mln zł zysku, przy przychodach przekraczających 36 mln zł. Pierwsze miejsce w tej kategorii Transhurt zajmuje od 2015 r.

Firma, której właścicielem jest Grzegorz Dębiec zajmuje 69 pozycję w ogólnym rankingu stu największych firm regionu. Drugie miejsce w zestawieniu podmiotów zatrudniających do 50 osób zajmuje Centrum Medyczne Luxmed. Firma świadcząca usługi medyczne zarobiła w ubiegłym roku 7,6 mln zł.

Wysokie, trzecie miejsce w rankingu zajęła MODERN-EXPO S.A. Firma produkująca regały, boksy kasowe, oraz wyposażenie ze stali nierdzewnej dla sklepów dostarcza swoje wyroby do krajów centralnej i wschodniej Europy. Ubiegły rok zakończyła zyskiem na poziomie 5,2 mln zł.

Aluminium, prąd i budowlanka

W gronie firm z największym zyskiem brutto wśród przedsiębiorstw zatrudniających do 250 pracowników najlepszy wynik odnotowała firma Aliplast Sp. z o.o. Lubelski zakład produkujący wyroby z aluminium powstał w 2002 r. przy udziale belgijskiego koncernu o tej samej nazwie.

Na początku swej działalności Aliplast zatrudniał 15 osób. W 2008 r. firma otrzymała pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego w podstrefie ekonomicznej na Felinie. Od tego czasu zwiększa produkcję i zatrudnienie.

Obecnie eksportuje do ponad 20 państw i pracuje w niej 248 osób. W aktualnej Setce Kuriera wykazała przychody sięgające prawie 227 mln zł, co zapewniło jej 18 miejsce na liście największych firm w regionie.

Aliplast zastąpił na pierwszym miejscu elektrownię Megatem EC-Lublin. Pierwsza w kraju sprywatyzowana elektrociepłownia zarobiła w ubiegłym roku 11,3 mln zł, prawie 1 mln zł więcej niż w 2015 r.

Jednocześnie spółka zajmuje 47 miejsce w rankingu Setki Kuriera. Trzecie miejsce w gronie firm zatrudniających do 250 osób zajął producent materiałów budowlanych, firma Solbet Lubartów S.A. Spółka zarobiła w 2016 r. 11,1 mln zł (to prawie 8 mln zł więcej niż w 2015 r.) i zajęła 52 miejsce w zestawieniu największych firm regionu.

Chociaż w naszym rankingu są stosunkowo mało reprezentowane, to jednak mikro, małe i średnie firmy stanowią większość podmiotów gospodarczych w kraju. W sumie 44 przedsiębiorstwa małe i średnie z Setki Kuriera , zarobiły w ubiegłym roku 144,5 mln zł brutto. To ponad 25 mln więcej niż w 2015 roku.

Piotr Nowak

Zajmuję się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.