Manifestacja w Gdyni 3.03.2022. Mieszkańcy pokazali solidarność z narodem ukraińskim. Zdjęcia

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Gojke
Łukasz Kamasz

Manifestacja w Gdyni 3.03.2022. Mieszkańcy pokazali solidarność z narodem ukraińskim. Zdjęcia

Łukasz Kamasz

Plac przed Urzędem Miasta w Gdyni był pełen. Gdynianie przyszli okazać swoją solidarność z bohatersko walczącą Ukrainą. Na scenie zebrali się wszyscy radni miasta, prezydent ze swoimi zastępcami oraz dyplomaci z kilkunastu krajów i konsul generalny Ukrainy Oleksandr Plodystyiski.

Mieszkańcy Gdyni wspólnie wyrazili swój sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W czwartek, 3 marca, mieszkańcy spotkali się przed Urzędem Miasta w Gdyni i odśpiewali ukraiński hymn oraz okazali wsparcie dla bohaterskich obywateli Ukrainy.
[polecane]22571947[/polecane]

- Drodzy Gdynianie, drodzy bracia Ukraińcy - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To już 8 dzień trwa bezprecedensowy napad Rosji na wolną i niepodległą Ukrainę. Mamy przed oczami obraz bombardowanych miast, przedszkoli i żłobków, uciekających przed wojną ludzi. Dziś obywatele wolnej Ukrainy dają całemu światu lekcję odwagi i bohaterstwa. Zdeterminowani bronią swoich domów, rodzin i ziemi. Cały świat z podziwem pochyla się nad bohaterstwem walczącej o wolność Ukrainy. Dzisiaj razem z całym światem wyrażamy też swój protest dla zbrodniarzy, którzy w tak haniebny sposób najechali wolni i niepodległy kraj. Zbrodniarz Putin poniesie konsekwencje za zbrodnie, których dopuszcza się w tych dniach. Będziemy o nich pamiętać, a wspólnota międzynarodowa dopilnuje, by stanął przed odpowiednimi trybunałami. Okazujemy i będziemy okazywać wsparcie dla naszych braci z Ukrainy, zrobimy wszystko, by poczuli się u nas w Polsce jak u siebie w domu. Niech żyje wolna i niepodległa Ukraina.

Wcześniej odbyła się również nadzwyczajna sesja rady miasta, na której radni jednogłośnie zerwali umowę o współpracy z rosyjskim Kaliningradem i białoruskimi Baranowiczami.

- Putin zaatakował nasz kraj bezpodstawnie - podkreślał Oleksandr Plodystyi, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. - Tylko dlatego, że tak chciał. Ukraińcy walczą dla swoich demokratycznych przywilejów i za swoją wolność, ale i również dla Europy. Dobro musi zwyciężyć zło. Tak było zawsze i tak też będzie teraz! Wierzę w to. Nadchodzi ciężki czas dla Ukrainy, dzisiaj zbombardowano szkołę w Charkowie i szkołę w Kijowie, ale i również budynki mieszkańców. Dziękuję wszystkim ukraińskim bohaterom tej walki. Dziękuję również Polakom, za to jak ciepło witają uchodźców z Ukrainy. Uchodźcy z Ukrainy nie zawsze są przystosowani do życia zagranicą, część z nich może nie znać języka, dlatego bardzo Was proszę o wyrozumiałość dla nich. Ukraina będzie walczyć za naszą i waszą wolność. Dziękuję Wam za wsparcie.

[polecane]22572029[/polecane]
Po oficjalnych wystąpieniach, mieszkańcy wzięli udział w młodzieżowym marszu pokoju i solidarności z Ukrainą, który przeszedł ul. Świętojańską w stronę placu Kaszubskiego, do pomnika Antoniego Abrahama.

- Bardzo Wam dziękuję - zaznaczał Oleg, Ukrainiec mieszkający w Gdyni. - Składam też osobne podziękowania od żołnierzy z 24. Brygady, z którą jestem w stałym kontakcie, a którzy walczą obecnie na froncie wschodnim. Codziennie ponosimy straty, ale codziennie palimy też dużo więcej rosyjskich czołgów. Ten gnój, ten agresor robi wiele krzywdy, nie tylko Ukraińcom. Zwracam się do Rosjan, wyjdźcie na ulicę! Jeżeli będziemy zjednoczeni wygramy każdą wojnę - apelował.

[polecane]22509731[/polecane]

[promo]13844483[/promo]

Łukasz Kamasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.