Marek Balicki: "Przypadki nagłego porodu nie mogą być regułą"

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Agnieszka Jędrzejczak

Marek Balicki: "Przypadki nagłego porodu nie mogą być regułą"

Agnieszka Jędrzejczak

Z Markiem Balickim, lekarzem, politykiem, byłym ministrem zdrowia, rozmawia Agnieszka Jędrzejczak.

Jeden z prywatnych szpitali położniczych od prawie roku domaga się finansowania z publicznych pieniędzy. Umowy na te świadczenia obowiązują do czerwca 2017 roku, więc o konkursie na razie nie ma mowy. Dlatego szpital przyjmuje pacjentki za darmo, twierdząc, że były to nagłe porody i oczekując jednocześnie zapłaty z NFZ. Takich nagłych porodów miało być prawie dwa tysiące. W swoją akcję szpital włączył pacjentki, które organizują protesty i oskarżają NFZ o korupcję. Czy to etyczne zachowanie? Teraz każda prywatna placówka będzie szukać furtki do publicznych pieniędzy.

W każdym kraju musi istnieć jakiś konkretny system przekazywania publicznych pieniędzy i finansowania ochrony zdrowia. W Polsce został przyjęty system, który zakłada, że podstawą do przekazywania pieniędzy jest umowa. Jeśli nie ma umowy, przekazanie publicznych pieniędzy placówce odbywa się rzeczywiście w wyjątkowych sytuacjach. Przychodzą mi teraz na myśl sytuacja i słowa: „kup pan cegłę” z filmu z lat 50. „Ewa chce spać”. Te sytuacje wyjątkowe nie mogą właśnie tak wyglądać. Nie każdy może zakładać firmę i wymuszać kupienia usługi. Dlatego ten system jest niepełny, ale słyszymy zapowiedzi uzupełnienia go i na to czekamy.

Czy prawdopodobne jest, by w szpitalu przez rok odebrano kilka tysięcy nagłych porodów? Jak stan nagły powinniśmy definiować w kontekście art. 19 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych?

W myśl ustawy stany nagłe to sytuacje, kiedy istnieje zagrożenie życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu. Precyzuje to ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jeżeli poród odbył się w dziewiątym miesiącu, to trudno powiedzieć, że był to stan nagły, bo to stan fizjologiczny. Jeśli jest zagrożenie porodem w siódmym miesiącu, albo pojawiły się inne sytuacje mogące narazić zdrowie matki i dziecka, to jest stan nagły. Ale takie sytuacje to rzadkość, a nie reguła.

Należy zmienić zapisy ustawy zdrowotnej, bardziej je sprecyzować?

Po prostu nie możemy nad-używać tych zapisów, ponieważ zawsze znajdą się osoby, które będą chciały je wykorzystać. Doprowadzi to do sytuacji, że wszyscy zaczniemy siebie oszukiwać. Trochę tak jak w bajce o pastuszku i złym wilku - w ostateczności nikt już nie będzie zwracał na to uwagi. Narusza to zasady współżycia społecznego.

W jaki sposób uzupełnić nasz system finansowania służby zdrowia?

Wszyscy czekamy na zapowiadane stworzenie sieci szpitali. To w pewnym zakresie rozwiązałoby problem. Placówki, które byłyby w sieci, powinny dostawać pieniądze publiczne, a tych, które są poza nią, nie będzie potrzeby utrzymywania z tej puli pieniędzy. Sytuacja wtedy byłaby oczywista.

Agnieszka Jędrzejczak

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

To psychiatra wypowiada się na temat porodu nagłego? To nie ma innych ekspertów? Trochę to paranoja ze schizofrenią. NFZ daje znaczek tylko zwykłym szpitalom a luksusom mówi stop. Nie.ch płacą.

yogi 47

Pan minister raczył zauważyć że w Polsce obowiązuje system umów o wykonanie świadczeń medycznych i kontrakty otrzymują podmioty lecznicze w trybie konkursów. Zgoda, ale.
Ostatnie konkursu ogłoszono w 2011 r i umowy obowiązywać miały od 01.01.2012 do 31.12.2014 r. W związku z powyższym zakładając że nowe konkursy odbędą się w drugiej połowie 2014 r podjąłem decyzję o inwestycji która zakończyć się miała w dniu 31.08.2014 r. I się zakończyła po czym okazało się że konkursy odbędą się ale w I połowie 2016 r. Ponieważ budynki stały, sprzęt był podjąłem decyzję że będziemy leczyć ludzi za własne środki. Rozpoczęliśmy działalność ale znowu płatnik stwierdził jednostronnie że konkursy odbędą się ale w połowie 2017 r ( przy czym nie wiadomo czy to się nie opóźni). Zaznaczam że jednocześnie dokonano jednostronnie nowych ( niższych ) wycen procedur leczniczych. Na stwierdzenie że może także warunki jakie zgłosiły szpitale do konkursu należy obniżyć odpowiedź jest: No przecież to zgłosiliście do konkursu, jeżeli chcecie to zmienić to wypowiedzcie umowę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.