Marszałek województwa pyta mieszkańców o smog

Czytaj dalej
Aleksandra Dunajska

Marszałek województwa pyta mieszkańców o smog

Aleksandra Dunajska

Mieszkańcy województwa wciąż mogą wypełniać ankietę dotyczącą lubelskiej uchwały antysmogowej. Opinie będą miały wpływ na to, czy dokument zostanie przygotowany i w jakiej formie.

W anonimowej ankiecie znajdują się pytania m.in. o sugerowany obszar obowiązywania ewentualnej uchwały (czy miałby to być cały region czy może tylko poszczególne gminy), a także o zakres wprowadzanych zakazów i ograniczeń. Zebrane opinie zostaną podsumowane na konferencji poświęconej smogowi.

Jednak podejmując decyzję dotyczącą tego, czy przygotować uchwałę antysmogową i w jakiej formie, władze województwa wezmą pod uwagę nie tylko opinie mieszkańców. Znaczenie będzie miało też zdanie samorządowców.

Ci ostatni przeznaczone dla nich ankiety wypełniali pod koniec ubiegłego roku. I w większkości przypadków na pytanie, czy Lubelszczyźnie potrzebna jest uchwała antysmogowa odpowiedzieli przecząco. Kiedy pytaliśmy ich o argumenty, pojawiały się te ekonomiczne: ludzi nie stać na wymianę pieców na nowsze albo np. rezygnację z drewna do opalania domów.

- Na pewno trzeba się liczyć z tym, że mieszkańcy nie mają pieniędzy. Wprowadzając nowe regulacje trzeba by więc równolegle uruchamiać programy pomocy finansowej, zwłaszcza dla najuboższych - mówił Lis, wójt Żółkiewki (to jednak z niewielu gmin, która odpowiedziała „tak” na pytanie o potrzebę wprowadzenia uchwały antysmogowej).

Co mogłoby się znaleźć w uchwale antysmogowej? Prawdopodobnie rozwiązania zbliżone do tych, jakie w swoich dokumentach zastosowało już siedem województw. Powtarza się w nich m.in. zakaz palenia miałem, mułami i flotokoncentratami węglowymi czyli szczególnie szkodliwymi kopalnianymi odpadam. W dalszej perspektywie proponuje się m.in. wycofywanie z domów kotłów najgorszej jakości, pozwalających np. na spalanie śmieci.

Aleksandra Dunajska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.