Masz problem z dostaniem leku? Dzwoń do konsultanta

Czytaj dalej
Fot. Fot. Adrian Tomczyk / Polska Press
Agata Flak

Masz problem z dostaniem leku? Dzwoń do konsultanta

Agata Flak

Od poniedziałku działa bezpłatny numer, pod którym można dowiedzieć się, w której aptece dostępny jest dany lek. Niektórych leków wciąż brakuje. Wczoraj sprawdziliśmy, jak działa infolinia, którą uruchomiło Ministerstwo Zdrowia.

Schorowani pacjenci mieli ostatnio problemy z dostaniem niektórych leków w aptekach. Najczęściej brakowało medykamentów stosowanych w takich chorobach, jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP czy alergia.

Problem pojawił się także w Rzeszowie. Kiedy w ubiegłym tygodniu pytaliśmy farmaceutów, jakich leków brakuje, najczęściej odpowiadali, że na tarczycę i cukrzycę.

- Nie docierają leki od producentów. Dostawy są obiecywane na dniach - informował nas aptekarz.

Farmaceuci z kilku rzeszowskich aptek, z którymi udało nam się wczoraj porozmawiać twierdzą, że sytuacja znacznie się poprawiła.

- Nie mamy problemu z dostaniem leków na cukrzycę, tarczycę czy astmę - słyszymy od jednej farmaceutki. To samo powiedziano nam w kilku innych aptekach.

Wciąż są problemy z dostępnością leków

Jak się okazuje, nie do końca jest to prawdą. Bo kiedy zadzwoniliśmy pod darmową infolinię, którą w poniedziałek uruchomiło Ministerstwo Zdrowia, okazało się, że niektórych leków w Rzeszowie nie ma, inne można kupić tylko w kilku aptekach.

Spory problem pacjenci mają z dostaniem leku - Insuman Comb 25 (zawiesina do wstrzykiwań dla chorujących na cukrzycę). W Rzeszowie leku nie dostaniemy wcale. Chorzy odsyłani są do apteki w Mielcu (przy ul. Pisarskiej).

Lepiej niż ostatnio wygląda sytuacja z lekiem Euthyrox N 25 (lewotyroksyna), hormon stosowany przy niedoczynności tarczycy. Lek wcześniej niedostępny praktycznie w całym kraju. Wczoraj można było go dostać w pięciu aptekach w Rzeszowie (przy ul. Targowej, Słowackiego, Kolejowej, Grunwaldzkiej oraz na Placu Wolności).

W kilku aptekach dostępny był także lek Atimos (aerozol inhalacyjny dla astmatyków). Wczoraj na terenie Rzeszowa można było go kupić w trzech aptekach - przy ul. Targowej, Kolejowej oraz na Placu Wolności.

Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer

Od kiedy uruchomiono infolinię, poszukiwanie leku stało się prostsze. Schorowani ludzie nie muszą już krążyć od apteki do apteki. Wystarczy, że zadzwonią pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta.

Zasada korzystania z niego jest bardzo prosta. Należy wykręcić: 800 190 590. Gdy zgłosi się automatyczna sekretarka, która poprosi cię o wybór tematu rozmowy, z klawiatury telefonu należy wybrać „3“. Wtedy jesteśmy łączeni z konsultantem. Oczekiwanie na rozmowę trwa zaledwie kilka minut (2 - 4 minuty).

Po odebraniu połączenia, konsultant pyta o miasto i nazwę poszukiwanego leku. Następnie dostajemy od niego listę aptek z adresami i numerami telefonu, w których jest dany farmaceutyk. Trzeba pamiętać, że często apteki nie mają dużych zapasów i farmaceutyk może być wykupiony. Dlatego warto wcześniej do apteki zadzwonić.

Konsultanci to pracownicy NFZ lub Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Agata Flak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.