Matka nie odpowie za usunięcie płodu

Czytaj dalej
Fot. Unsplash.com
Marcin Koziestański

Matka nie odpowie za usunięcie płodu

Marcin Koziestański

Mieszkanka Lublina w czwartym miesiącu ciąży zażyła tabletki wczesnoporonne. Zgodnie z prawem, nie odpowie za to przed sądem.

- W ostatni piątek w Lublinie na Bronowicach doszło do dzieciobójstwa. Matka zabiła swoje dziecko - napisał do nas zbulwersowany Czytelnik.

Okazuje się, że w tej sprawie trwa śledztwo, ale fakty wyglądają inaczej.

- To nie było dzieciobójstwo, a przerwanie ciąży w jej czwartym miesiącu - precyzuje Joanna Bełz, z-ca szefa Prokuratury Rejonowej w Lublinie. - Kobieta zażyła tabletki, których skutkiem ubocznym jest poronienie. Wszystko dlatego, że nie chciała mieć kolejnego dziecka. Jednak z naszych informacji wynika, że jej sytuacja osobista i finansowa nie była tragiczna, trudno więc zrozumieć, dlaczego zdecydowała się na takie radykalne rozwiązanie - dopowiada prokurator Bełz.

Mieszkanka Bronowic po przesłuchaniu została zwolniona do domu. - Nie przedstawiliśmy jej zarzutów, bowiem zgodnie z prawem kobieta nie może odpowiadać karnie, jeśli sama usunie swoją ciążę. Zarzuty mógłby usłyszeć jedynie ktoś, kto by jej w tym pomagał, co w tym przypadku nie miało raczej miejsca - dodaje Bełz.

Nie ma mowy o odpowiedzialności karnej

Rozmowa z adwokat Elwirą Kister

Czy kobieta ciężarna odpowiada za przerwanie ciąży, dokonane samodzielnie?
Kodeks karny stanowi, iż kobieta, która przerywa ciążę sama, tzn. na przykład poprzez zażycie środków wczesnoporonnych lub innych substancji nie ponosi odpowiedzialności karnej. Jest to bardzo specyficzna sytuacja, gdyż odpowiedzialność karną ponoszą inne osoby, które świadomie przyczyniły się do przerwania ciąży, a nie sama kobieta ciężarna.

Kiedy i czy przerwanie ciąży może być traktowane jak zabójstwo?
Przerwanie ciąży przez kobietę ciężarną samodzielnie nie będzie traktowane jak zabójstwo. Na gruncie kodeksu karnego za ,,człowieka" uważa się bowiem dziecko od urodzenia, a ściślej od okresu porodu. Od tego momentu dziecko zyskuje możliwość życia poza organizmem matki bez medycznego wspomagania.

Czy inne osoby niż kobieta ciężarna mogą ponieść odpowiedzialność karną za przerwanie ciąży?
Art. 152 Kodeksu karnego stanowi, że „podlega karze ten, kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży lub ją do tego nakłania”. To znaczy, że odpowiedzialności karnej podlega osoba, która przerwała ciążę kobiety ciężarnej, pomogła jej w przerwaniu ciąży albo nakłaniała ją do tego. Dla przykładu odpowiedzialność może ponosić lekarz przeprowadzający zabieg, ojciec dziecka, który podał kobiecie środki przerywające ciążę lub sprzedawca leku wczesnoporonnego.

Marcin Koziestański

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.