MEDIOLAN

Czytaj dalej

MEDIOLAN

Mediolański tydzień mody, Ostatnia wieczerza, czy narciarskie kurorty: lecimy z Poznania do Mediolanu!

Wyjazd do Włoch może okazać się ciekawą alternatywą dla zachodnioeuropejskich wojaży: można po największym wakacyjnym sezonie turystycznym cieszyć się ładną, ciepłą pogodą i jednocześnie zabytkami już nie tak bardzo obleganymi przez tłumy turystów. A że Włochy są na wyciągnięcie ręki, dokładniej powiedzmy – na jeden start samolotu z portu lotniczego Poznań – Ławica – nie zaszkodzi uwzględnić tego kierunku podróży w najbliższych, nawet jeszcze tegorocznych planach wyjazdowych.

Dobrze jest więc podróż do Włoch rozpocząć w Poznaniu, skąd wylatują samoloty rejsowe i czarterowe. Regularne rejsowe połączenie mamy więc z Mediolanem, trzecim pod względem popularności turystycznej miastem na Półwyspie Apenińskim. Czartery natomiast obsługują połączenia z Sardynią, Sycylią i Lamezia Terme.

Zatrzymajmy się przez chwilę na Mediolanie. Samoloty dolatują do portu lotniczego w Bergamo, pięknego miasteczka w Lombardii, oddalonego od samego Mediolanu o około 50 kilometrów, ale świetnie skomunikowanego. Nawiasem mówiąc – Mediolan ma aż trzy porty lotnicze! Specjalnie dla turystów uruchomiono w Bergamo kursujące co kilkanaście minut autobusy, łączące lotnisko z centrum miasta, skąd transportem autobusowym, bądź kolejowym, bez problemu dostaniemy się do Mediolanu. Port lotniczy Bergamo Orio al Serio obsługuje rocznie ponad 4,5 mln pasażerów, jest więc godnym uwagi miejscem docelowym dla lotów z Poznania.

Jeśli nie znamy Włoch i dopiero chcemy w trakcie naszych podróży je poznać, Mediolan może być dobrym początkiem: stolica mody (to tu odbywa się słynny Mediolański Tydzień Mody, i to tu mają swoje butiki i salony wszystkie liczące się modowe marki świata), miasto bogate w zabytki i - szczególnie teraz w zbliżającym się sezonie zimowym – niezły ośrodek narciarski.

Zacznijmy od tego ostatniego: w rejonie Bergamo i Mediolanu możemy trafić do kilku ośrodków narciarskich, spośród których szczególnie chętnie odwiedzane są Cervinia, Livigno i Val di Sole. Cervinia ma imponującą bazę noclegową, i bezpośredni dostęp do niesamowitych widoków – np. ze szczytu Piccolo Cervinio. Z kolei Livigno jest najpopularniejszym regionem narciarskim w Alpach włoskich.

W samym Mediolanie trzeba odwiedzić gotycką katedrę Duomo di Milano, największy kościół we Włoszech, o zapierającej dech w piersiach architekturze. Turyści mogą wejść na dach katedry, do jej środka, do muzeum, a nawet do części archeologicznej. Po wrażeniach z obcowania z takim zabytkiem, goście przechodzą do niedalekiej Galerii Vittorio Emanuele II, wielkiej galerii handlowej, z przepięknymi mozaikami i dostępem do sklepów najważniejszych marek mody światowej we Włoszech! Będąc w Mediolanie trzeba też zwiedzić Zamek Sforza, w którego muzeum znajdziemy ostatnie, niedokończone dzieło Michała Anioła – Pietę Rondanini, z 1564 roku, bazylikę Santa Maria delle Grazie ze słynnym freskiem „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci, najsłynniejszą scenę operową świata La Scala i niesamowite muzeum Pinacoteca Brera, w którym wyeksponowano m.in. dzieła dzieła Canaletta, Caravaggia i Rafaela.

Zanim rozplanujemy trasy wycieczek po Mediolanie, sprawdźmy, jak możemy tam dotrzeć. I tu… niespodzianka – w listopadzie i grudniu, startując z Ryanairem z Ławicy we wtorki i w soboty, kupimy najtańsze w roku bilety na tej linii! Bilet w obie strony, dla jednej osoby, wyniesie tylko 130 złotych! Biorąc pod uwagę czas lotu, wynoszący godzinę i 45 minut, otrzymamy tym samym bardzo tani bilet, kosztujący 37 złotych za godzinę lotu! Wniosek może być tylko jeden – szykujmy się do taniego i zarazem bogatego w atrakcje wyjazdu do niezwykle ciekawego rejonu Włoch i rezerwujmy lot z poznańskiej Ławicy...

Zapraszamy – spakujcie walizki, przyjedźcie na Ławicę i odwiedźcie Włochy!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.