Medycyna jak zawsze oblegana

Czytaj dalej
Fot. A. Muszyński
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Medycyna jak zawsze oblegana

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Ponad 20 osób ubiega się o miejsce na kierunku lekarskim w CM UMK. W regionie dużą popularnością cieszą się też farmacja oraz psychologia.

Wczoraj na minutę przed północą rejestrację kandydatów przez internet zakończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Już przed weekendem na tę uczelnię zarejestrowało się prawie 16 tys. osób. - Najwięcej chętnych tradycyjnie jest na kierunek lekarski - 4031 zarejestrowanych na 200 miejsc, czyli ponad 20 osób na miejsce - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. - Dużą popularnością cieszą się także farmacja - prawie 9 osób na miejsce, i psychologia - niemal 6 osób na miejsce. Do chętnie wybieranych kierunków należy fizjoterapia, filologia angielska i biologia sądowa. Na prawo zarejestrowało się 1058 osób na 620 miejsc.

85 złotych to maksymalna stawka opłaty rekrutacyjnej, jaką może pobrać uczelnia na większość kierunków

- Bardzo dobrze radzą sobie w rekrutacji nowe kierunki - dodaje dr Ewa Walusiak-Bednarek.

- Największe zainteresowanie jest psychologią, ale także kulturą Dalekiego Wschodu, z językiem japońskim, oraz tym kierunkiem z językiem chińskim, gospodarką przestrzenną.

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, który rejestrację kandydatów również zakończył o północy, najbardziej oblegana jest psychologia. O miejsce ubiegają się tu ponad 4 osoby. Duże zainteresowanie jest również filologią angielską (4 osoby na miejsce) oraz lingwistyką stosowaną - język angielski z językiem niemieckim, ale bez znajomości niemieckiego (4 osoby na miejsce). - Obserwujemy wzrost zainteresowania studiami na naszej uczelni - mówi Małgorzata Jendryczka, rzecznik UKW. - Mamy zarejestrowanych o około 7 proc. więcej kandydatów niż w zeszłym roku o tej samej porze.

Dziś o godz. 23.59 rejestrację kończy Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. - Jest tylko jeden kierunek, na który więcej chętnych wniosło opłatę niż mamy miejsc. To informatyka stosowana - mówi dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik UTP. - Wniesienie opłaty jest dla nas ważniejsze niż sama rejestracja, ponieważ dopiero wtedy możemy mieć pewność, że kandydat jest zainteresowany studiami.

Na budownictwo na przykład zarejestrowało się 202 kandydatów (na 180 miejsc), a opłatę uregulowało 158 osób. Popularnością cieszy się też nowy kierunek - finanse i rachunkowość, a także mechanika i budowa maszyn, teleinformatyka, elektronika i telekomunikacja.

- Cieszymy się, że kandydatów zainteresował kierunek utworzony w ubiegłym roku - zoofizjoterapia. Dotychczas opłatę rekrutacyjną wniosło 97 osób, a miejsc mamy 90 - mówi rzecznik. - Jeśli będzie taka potrzeba, być może dziekan podejmie decyzję o zwiększeniu limitu miejsc. Rekrutację uzupełniającą rozpoczniemy 15 lipca.

Dane o liczbie kandydatów podajemy z piątku.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.