Justyna Wojciechowska-Narloch

Miasto szykuje się na nowy rok szkolny 2018/19. W placówkach ponadgimnazjalnych przygotowano aż 3 tys. miejsc

18 kwietnia rozpocznie się nabór do klas sportowych i dwujęzycznych. Dotyczy klas siódmych podstawówek Fot. Sławomir Kowalski 18 kwietnia rozpocznie się nabór do klas sportowych i dwujęzycznych. Dotyczy klas siódmych podstawówek
Justyna Wojciechowska-Narloch

Kilka dni temu zakończyło się przyjmowanie wniosków kandydatów do pierwszych klas podstawówek. Wkrótce rozpocznie się rekrutacja do oddziałów sportowych i dwujęzycznych.

Rok szkolny 2018/19 będzie drugim z kolei od wejścia w życie reformy edukacji. Naukę kończyć będą ostatni gimnazjaliści, pierwsi uczniowie trafią też do klas ósmych.

W ostatni piątek zakończyło się w Toruniu przyjmowanie wniosków kandydatów do klas pierwszych szkół podstawowych. Wyniki naboru znane będą dopiero 25 kwietnia. Jednak już dziś rodzice krytykują przyjęte w mieście zasady, które prawie uniemożliwiają zapisanie dziecka do szkoły poza obwodem wynikającym z miejsca zamieszkania.

Pięć klas integracyjnych

- Teoretycznie jest to możliwe, ale w praktyce niemal niewykonalne - mówi Monika, mama 7-letniej Zuzi z Bydgoskiego Przedmieścia. - Chcę, by córka poszła do „czternastki” przy ul. Hallera, bo w pobliżu mieszkają moi rodzice, którzy będą się mogli nią zająć po lekcjach. Poinformowano mnie, że szkoła ma tylko tyle miejsc, ile dzieci w rejonie. Jak któreś pójdzie do muzycznej albo prywatnej, to może znajdzie się miejsce dla mojej córki.

Jak informuje magistrat, rekrutacja prowadzona jest do 75 oddziałów klasy pierwszej w szkołach podstawowych w całym mieście. W szczegółach wygląda to tak: zaplanowano 61 oddziałów ogólnodostępnych, 5 integracyjnych, 4 sportowe, 2 artystyczne w Ogólnokształcącej Szkole Muzyczne oraz 3 specjalne. W tych oddziałach będzie w sumie 1.789 miejsc dla siedmio- i sześciolatków (jeśli ich rodzice zechcą, by poszły do szkoły o rok wcześniej).

Trzy języki

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.