Tomasz Trepka

Michniów – najwyższa cena za oddanie Ojczyźnie

Michniów – najwyższa cena za oddanie Ojczyźnie
Tomasz Trepka

Michniów – w powiecie skarżyskim w gminie Suchedniów stał się symbolem męczeństwa polskiej wsi. Choć od wydarzeń tragicznych 12 i 13 lipca 1943 roku minęło 75 lat, pamięć o nich wciąż jest żywa. Od 2018 roku będzie o nim przypominał dodatkowo Dzień Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi – uchwalone przez polski parlament nowe święto państwowe.

- Zanim Wehrmacht przekazał 25 października 1939 roku władzę w ręce niemieckich władz cywilnych, przygotował odpowiedni grunt pod przyszłą, eksterminacyjną politykę okupanta. Prowadzono przede wszystkim zbrodnicze działania odwetowe wobec ludności cywilnej. Niektóre z nich dokonane podczas wojny obronnej oraz w czasie zarządu Wehrmachtu na Kielecczyźnie, podobnie jak na obszarze całego kraju, dokonały specjalne formacje policyjne przydzielona do każdej z pięciu armii niemieckich wkraczających na teren Polski – pisał doktor Tomasz Domański z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, autor i współautor publikacji poświęconych represjom niemieckim na Kielecczyźnie w latach 1939-1945.

Niszczenie polskości przez okupanta w okresie II wojny światowej nie zaczęło się jednak od Michniowa. Eksterminacyjna działalność była prowadzona przez Niemców już we wrześniu 1939 roku. Szczególnie dotkliwie represje i egzekucje dotknęły ziemię świętokrzyską. Zanim ukształtowała się cywilna administracja okupacyjna, to wojska niemieckie prowadziły pierwsze akcje pacyfikacyjne.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.