Tomasz Jacek Lis

Mieczysław Marian Wyszkowski z Nowego Sącza w Dywizjonie 303

Supermarine Spitfire Mark IXCs Polskiego Zespołu Myśliwskiego zwanego „Cyrkiem Skalskiego” Fot. Wikipedia Supermarine Spitfire Mark IXCs Polskiego Zespołu Myśliwskiego zwanego „Cyrkiem Skalskiego”
Tomasz Jacek Lis

W tym roku obchodzimy okrągłą 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Za rok zaś podobnie świętować będziemy jedno z najważniejszych wydarzeń tej wojny - słynną „Bitwę o Anglię”, która to, jak uważają znawcy tematu, była jednym z momentów zwrotnych w historii całej wojny. Wówczas to po raz pierwszy alianci w bezpośredniej walce odnieśli zwycięstwo nad nazistami, którzy po pokonaniu Polski i Francji, pragnęli pójść za ciosem i podbić, lub zmusić do pokojowych rokowań, Wielką Brytanię.

W tym celu w lecie 1940 r. niemieckie Luftwaffe przypuściło atak powietrzny na Wyspy Brytyjskie. Powietrzne zmagania trwały od lipca do października. Brytyjskie Siły Powietrzne (RAF - Royal Air Force) wyszły z nich zwycięsko.

Najsłynniejszy dywizjon

Tego sukcesu z pewnością nie byłoby gdyby nie pomoc sojuszników, szczególnie polskich pilotów, którzy u boku Brytyjczyków, ramię w ramię (lub bardziej skrzydło w skrzydło) walczyli z Niemcami. Najsłynniejszym polskim dywizjonem chodzącym w skład 1. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego był „Dywizjon 303”, bohater wielu popularnych książek, a nawet adaptacji filmowych.

Jednak, był to tylko jeden z wielu dywizjonów i należy pamiętać, że Polacy latali także w innych formacjach walnie przyczyniając się do podniebnych zwycięstw aliantów. Po wojnie powstała nawet lista najskuteczniejszych polskich pilotów zwana „Listą Brajana”. Na niej to, na 68 miejscu z 3 pewnymi zestrzeleniami, 2 nieudokumentowanymi i jednym uszkodzonym znajduje się Mieczysław Marian Wyszkowski, najskuteczniejszy nowosądecki pilot w służbie RAF-u.

Z Nowego Sącza do Chełmży

Urodził się w 1918 r. Nowym Sączu w rodzinie Władysława i Marii z d. Nałęcz-Koczanowicz. Ojciec był tam notariuszem

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Jacek Lis

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.