Mieszkania w Lublinie coraz droższe

Czytaj dalej
Fot. Adrian Tomczyk
Piotr Nowak

Mieszkania w Lublinie coraz droższe

Piotr Nowak

- Ceny mieszkań w Lublinie są porównywalne do warszawskich - skarżą się studenci. Ceny wynajmu rosną. - Jest to spowodowane aktywnością studentów - przyznaje ekspert.

- Mieszkania na wynajem bardzo podrożały w tym roku. Ceny niektórych równają już do cen warszawskich - przyznaje Paula, 20-letnia studentka. - Jest tak drogo jak w Warszawie czy w Krakowie. Na takie miasto jak Lublin to zdecydowanie za dużo - dodaje Paweł, który od niedawna mieszka w Lublinie.

Sprawdziliśmy stawki na popularnych serwisach ogłoszeniowych. Wynajem 45-metrowego mieszkania w bloku na Wieniawie kosztuje 1500 zł za miesiąc. Kawalerka w kamienicy przy ul. Narutowicza, o powierzchni 19 metrów kwadratowych, kosztuje 900 zł. Do tego należy doliczyć 120 zł czynszu.

- Ceny mieszkań z roku na rok są coraz wyższe - przyznaje Barbara, studentka z Lublina.
Adrian Tomczyk - Ceny mieszkań z roku na rok są coraz wyższe - przyznaje Barbara, studentka z Lublina.

Po drugiej stronie skali są nowoczesne apartamenty. Trzypokojowe mieszkanie przy ul. Czechowskiej (72 mkw.) kosztuje 2500 zł (plus 300 zł czynszu). Za 39-metrowy w pełni umeblowany lokal przy ul. Leszczyńskiego najemca będzie musiał płacić 2100 zł miesięcznie (kwota uwzględnia już opłaty za media). Do tego należy doliczyć jeszcze kaucję, w wysokości miesięcznej opłaty.

- Najpopularniejsze lokalizacje od lat pozostają niezmienne. To LSM, Chodźki, bliski Czechów, okolice ulic Północnej i Szewskiej - przyznaje Wioleta Budka, doradca finansowy. Tam też ceny są najwyższe, co irytuje młodych. - Właściciele albo każą płacić jak za złoto, bo uważają, że mają najlepsze mieszkanie, albo wynajmują bardzo zniszczone mieszkania, w których sami w życiu by nie zamieszkali zgodnie z zasadą, że student może mieszkać w każdych warunkach - skarży się 23-letni Piotr.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w pierwszym kwartale 2017 r. średnia cena wynajmu w Lublinie wynosiła nieco ponad 1800 zł, co daje 36 zł za mkw. Popularnością cieszyły się głównie mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe. Eksperci przyznają, że taniej to już było.

- Ostatnie lata to wzrost stawek najmu. Najważniejszą przyczyną jest zmiana struktury mieszkań dostępnych na rynku. Coraz więcej jest mieszkań nowych lub kilkuletnich, dobrze wyposażonych i nowocześnie urządzonych. Taki lokal kosztuje oczywiście więcej niż odziedziczona po babci kawalerka z meblościanką pamiętającą lata 70. Dodatkowo rośnie popyt, gdyż na rynku najmu pojawiają się przyjezdni z Ukrainy. Póki co, nie kupują oni mieszkań, ale na rynku najmu ich widać - wyjaśnia Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości z firmy Home Broker.

Dlaczego wynajem jest coraz droższy? Część właścicieli podnosi stawki licząc na większy zarobek. Z drugiej strony, tanie mieszkania szybko znikają, bo wcześniej znajdują najemców. W efekcie, tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego, wolne zostają te droższe. - Na razie nic nie wskazuje na to, by ceny na rynku miały zacząć spadać - przyznaje Krasoń. Dodaje, że obniżki to perspektywa nie szybsza niż 2018 lub 2019 r.

Drogi jest nie tylko wynajem, ale też zakup mieszkania. We-dług serwisu ogłoszeniowego otodom.pl, średnia cena lokalu w stolicy województwa przekroczyła 5000 zł za metr kwadratowy. To taniej niż w Warszawie (ponad 8000 zł) lub Gdańsku, ale drożej niż w Białymstoku i Rzeszowie (ok. 3200 zł). Mimo to, chętnych nie brakuje. - Dzieci przyjeżdżają na studia do Lublina, więc rodzice kupują im mieszkania. Część pokoi wynajmują i w ten sposób lokal zarabia na spłatę kredytu - mówi Wioleta Budka. To właśnie obecność studentów w mieście podbija ceny mieszkań. Z drugiej strony, dla niektórych to też szansa na zarobek. - Dopóki w Lublinie będą studenci, dopóty miasto będzie żyło, a zakup i wynajem nieruchomości będzie bardzo dobrą inwestycją - przyznaje doradca finansowy.

Współpraca KL, PJ

Piotr Nowak

Zajmuję się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.