Miliony na rozwój szpitali

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Gabriela Bogaczyk

Miliony na rozwój szpitali

Gabriela Bogaczyk

Już za rok w SPSK4 zacznie działać Wschodnie Centrum Leczenia Chorób Układu Krążenia. Ministerstwo Rozwoju przyznało też dotacje na medyczne inwestycje w SPSK1 i szpitalu MSW.

- Będzie to ośrodek związany głównie z leczeniem zaburzeń rytmu serca - zapowiada prof. Andrzej Wysokiński, kierownik kliniki kardiologii w SPSK4.

Na dwóch nowych salach zabiegowych lekarze będą wszczepiać stymulatory i wykonywać tzw. ablacje czyli likwidację ognisk nadpobudliwych w sercu za pomocą prądu lub zamrażania.

Mowa o powstaniu Wschodniego Centrum Leczenia Chorób Układu Krążenia. Właśnie szpital kliniczny przy Jaczewskiego dostał na to 12,7 mln złotych dotacji z Ministerstwa Rozwoju. W sumie inwestycja kosztować będzie 15 mln zł.

- Taki ośrodek jest bardzo potrzebny, dlatego staraliśmy się o pieniądze. Do tej pory nie mogliśmy w pełni wykorzystywać naszych zasobów kadrowych i sprzętowych ze względu na słabe warunki lokalowe. Sale mają zbyt małą powierzchnię i jest po prostu za ciasno. Wkrótce będziemy mogli mówić o standardzie europejskim - wyjaśnia szef kardiologii. Oprócz nowych sal zabiegowych pojawią się dodatkowe łóżka obserwacyjne i wyposażenie medyczne jak np. stół operacyjny, nowoczesna lampa RTG z ruchomym ramieniem.

- Dzięki temu zwiększymy też liczbę tych zabiegów. Będą mogli tu być leczeni pacjenci z migotaniem przedsionków, częstoskurczami i innymi arytmiami serca z całej Polski, bo jesteśmy na tyle prestiżowym ośrodkiem, że przyjeżdżają do nas osoby z innych województw - dodaje prof. Wysokiński.

Rocznie lekarze z SPSK4 wszczepiają około tysiąca stymulatorów serca i wykonują 400 zabiegów ablacji. Przypomnijmy, że na początku roku kardiolodzy z Jaczewskiego jako pierwsi w regionie wszczepili pacjentom najmniejsze na świecie stymulatory serca. Są wielkości kapsułki witaminowej. Mają ok. 3 cm, czyli są nieco większe niż złotówka.

Ministerstwo stawia na rozwój medycyny

Dofinansowanie z Ministerstwa Rozwoju otrzymały jeszcze dwa inne ośrodki z Lublina. Szpital MSWiA przy ul. Grenadierów może liczyć na prawie 5 mln zł wsparcia na przebudowę i doposażenie oddziału kardiologii. Natomiast szpital kliniczny nr 1 dostał w sumie ponad 20 mln złotych na realizację dwóch projektów.

Pierwszy polega na doposażeniu kliniki chirurgii ogólnej, gastroenterologicznej i nowotworów układu pokarmowego w dodatkowy sprzęt medyczny. - Będzie to miało wpływ na skrócenie średniego czasu hospitalizacji oraz usprawni działania szpitala polegające na zapewnieniu jakości, kompleksowości i ciągłości opieki nad pacjentem onkologicznym - wyjaśnia Anna Guzowska, rzecznik SPSK1.

Drugi projekt dotyczy również inwestycji w aparaturę medyczną do kliniki chirurgii naczyniowej, zakładu radiologii i kliniki anestezjologii

- Zakupiony dzięki tym funduszom nowoczesny sprzęt medyczny umożliwi wykrywanie chorób we wczesnym stadium oraz umożliwi wykonywanie najbardziej skomplikowanych zabiegów w obszarze aorty, tętnic, naczyń czy leczenia niedrożności żył głębokich - wylicza rzecznik szpitala przy Staszica.

Gabriela Bogaczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.