Jakub Oworuszko

Minister Gliński chce „Historii Roja” w Gdyni

Film Jerzego Zalewskiego nie przeszedł festiwalowej selekcji Fot. materiały prasowe Film Jerzego Zalewskiego nie przeszedł festiwalowej selekcji
Jakub Oworuszko

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uważa, że film „Historia Roja” powinien zostać pokazany na festiwalu w Gdyni.

W opublikowanym stanowisku minister Gliński przekonuje, że „film, który dotyka tak ważnej dla współczesnej Polski i polskiej wspólnoty tematyki jak historia Żołnierzy Wyklętych, powinien mieć szansę wzięcia udziału w konkursowej konkurencji”.

- Tego prawa filmowi Jerzego Zalewskiego niestety odmówiono – uważa wicepremier. Kolejnym argumentem ministra są wyniki oglądalności filmu w kinach. „W pierwszy weekend od premiery w dn. 4 marca obejrzało go 58 671 widzów, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 226 644 widzów” – napisał minister w oficjalnym proteście.

Organizatorzy 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni nie kryją zaskoczenia. - Program festiwalu jest znany od miesiąca. Film „Historia Roja” po prostu nie przeszedł selekcji. To nie jest decyzja polityczna – zapewnia rzecznik festiwalu Anna Wróblewska. Do oświadczenia ministra kultury odniósł się również dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk. „Słowa premiera Glińskiego (...) przyjąłem ze zdziwieniem i smutkiem” – napisał Oleszczyk.

Dyrektor zapewnia, że film był przedmiotem merytorycznej dyskusji członków komitetu organizacyjnego, w wyniku której nie przeszedł selekcji. „Temat filmu, czyli los Żołnierzy Wyklętych, jest doniosły i zasługuje nie na jeden, ale na co najmniej kilka świetnych polskich filmów i seriali” – napisał na koniec swojego oświadczenia Oleszczyk. Jak poinformował na Facebooku, nie zamierza już więcej ubiegać się o funkcję dyrektora artystycznego. „Mówię to z bólem serca kogoś, kto od trzech lat poświęcał całą swoją wiedzę, energię i pasję temu wydarzeniu, w przekonaniu, że robi coś dobrego dla kultury filmowej w kraju ojczystym” – napisał.

Festiwal składa się z konkursu głównego i Konkursu Inne Spojrzenie. Łącznie zostanie pokazanych 20 filmów. Współorganizatorem wydarzenia jest MKiDN, a w komitecie honorowym zasiada Piotr Gliński. W ubiegłych latach główną nagrodę zdobyły m.in.: „Ida”, „Dzień świra” i „Bogowie”.
Prestiżowy festiwal odbędzie się w tym roku w dniach 19–24 września.

Autor: Jakub Oworuszko

Jakub Oworuszko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.