Minister Mateusz Morawiecki przyszłym prezydentem Polski?

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Jakub Oworuszko

Minister Mateusz Morawiecki przyszłym prezydentem Polski?

Jakub Oworuszko

Czy Jarosław Kaczyński chce, by Morawiecki kandydował w przyszłych wyborach prezydenckich ? - To niezasadny pomysł - ocenia politolog.

O „tajnym planie” Jarosława Kaczyńskiego napisał „Super Express”. Dziennik cytuje anonimowego polityka Prawa i Sprawiedliwości, który przekonuje, że prezes Kaczyński bardzo wierzy w ministra rozwoju.

„Czuć między nimi chemię”. A jeśli się sprawdzi w tej roli [Morawiecki ma sprawować kontrolę nad kilkoma ministerstwami - red.], to prezes ma dla niego bardzo kuszącą propozycję” - przekonuje w rozmowie z „SE” polityk partii rządzącej.

Z ustaleń gazety wynika, że Kaczyński odbył już z Morawieckim rozmowę na temat ewentualnej prezydentury.

- Wypuszczenie takiej informacji ma służyć zdyscyplinowaniu prezydenta Andrzeja Dudy - ocenił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna w programie „Jeden na jeden”. - To też świadczy o tym, jak nienormalna jest ta konstrukcja w Polsce, że funkcjonuje ktoś na kształt naczelnika czy I sekretarza, czyli Jarosław Kaczyński, który chce mieć bezpośredni wpływ na prezydenta, premiera, rząd - ocenił.

Profesor Kazimierz Kik z Uniwersytetu Świętokrzyskiego w Kielcach ocenia pomysł kandydatury Morawieckiego za „niezasadny”, ale mimo to podkreśla, że w polityce wszystko jest możliwe. - Sukces PiS został zapoczątkowany przez prezydenta Andrzeja Dudę, jest on synonimem sukcesu partii Kaczyńskiego - wyjaśnia politolog w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, uważa też, że to Duda będzie ubiegał się o drugą kadencję. Jak przekonuje prof. Kik, przed Morawieckim stoi trudne zadanie reformy gospodarki, które zajmie kilka lat, i nie myśli on raczej o prezydenturze.

- Nic na ten temat nie wiem - ucina tylko rzecznik PiS Beata Mazurek, pytana przez AIP o doniesienia tabloidu. Jak dodaje, „dla niektórych dziennikarzy trwa chyba sezon ogórkowy”.

Korespondent dziennika „Financial Times” w Polsce Henry Foy skomentował na Twitterze: „Wczoraj gazeta pisze, że Morawiecki ma być ministrem finansów. Dzisiaj: prezydentem. Jutro: papieżem?”.

Autor: Jakub Oworuszko

Jakub Oworuszko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.