Młody chemik z Lublina zdobył srebro w Tajlandii

Czytaj dalej
Fot. IChO2017
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz

Młody chemik z Lublina zdobył srebro w Tajlandii

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz

Lublin kuźnią wybitnych chemików, fizyków i informatyków.

- Taki talent i pasja zdarzają się naprawdę rzadko - podkreśla Anna Gęca, nauczycielka chemii w Gimnazjum i XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Mowa o Jakubie Narodowcu, tegorocznym maturzyście Biskupiaka. Na zakończonej w weekend 49. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej (IchO) w Nakhon Pathom w Tajlandii lublinianin zdobył srebrny medal. Oprócz niego Polskę reprezentowało jeszcze trzech uczniów - dwóch zdobyło srebro, jeden - brąz. Rywalizowali z młodymi ludźmi z 76 krajów.

- Jestem bardzo zadowolony, zwłaszcza, że jakoś szczególnie się nie przygotowywałem. Po prostu - od dłuższego czasu interesuję się chemią. To chyba najlepszy sposób na sukces - mówi Jakub Narodowiec, który w październiku zacznie studia na Uniwersytecie Warszawskim.

Anna Gęca przyznaje, że to ona, jeszcze w gimnazjum, wzbudziła w Jakubie miłość do chemii.

Zrodził się w nim szczególny rodzaj zainteresowania. Wielu uczniów uczy się chemii z myślą np. o studiach medycznych. U niego to była zupełnie inna droga, czysta pasja, którą zresztą zarażał innych

- opowiada nauczycielka.

Młody chemik z Lublina zdobył srebro w Tajlandii
IChO2017 Jakub Narodowiec podczas ceremonii wręczania nagród uczestnikom Olimpiady Chemicznej

Dr hab. Ryszard M. Janiuk z Zakładu Dydaktyki Chemii UMCS, sekretarz lubelskiego komitetu Olimpiady Chemicznej, też mówi, że Jakub Narodowiec to wyjątkowy uczeń. Jak się wyławia takie talenty? - Przede wszystkim dzięki świetnym nauczycielom, którzy przez lata poświęcają prywatny czas i przygotowują uczniów do konkursów - tłumaczy dr hab. Janiuk. - Chociaż Jakub to nietypowy przypadek, bo jest praktycznie samoukiem. Oczywiście wspieraliśmy go, ale sukcesy osiąga głównie dzięki własnej inicjatywie, zaangażowaniu, pracy - dodaje.

W Lublinie podobny sukces osiągnął w ostatnich latach Stanisław Kurdziałek. Uczeń I LO w Lublinie dwa razy - w 2015 i 2016 r. - zdobywał brązowe medale w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. W ub.r. Marek Skiba z Prywatnego Gimnazjum i LO im. Królowej Jadwigi wywalczył srebro w zawodach informatycznych Junior Balkan Olympiad in Informatics w Macedonii. Niemałymi osiągnięciami może się też pochwalić Jakub Boguta, tegoroczny maturzysta ze Staszica, który zwyciężył m.in. w Romanian Master of Informatics 2015.

Pilot mistrzem precyzji

W tym miesiącu sukces odniósł także Rafał Wojtych, student Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Młody lotnik został Mistrzem Polski Juniorów w Lataniu Precyzyjnym. Dyscyplina polega m.in. na oznaczaniu celów na ziemi i w powietrzu w trakcie lotu samolotem oraz lądowaniu w wyznaczonych miejscach. Wojtych od 3 lat studiuje na WSOSP lotnictwo i kosmonautykę.

Współpraca: Paweł Żurek

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.