Małgorzata Trzcionkowska

Młodzi filmowcy szykują scenariusz

Uczniowie Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wiechlicach podczas warsztatów filmowych w żagańskim Pałacu Książęcym. Fot. OSiW Wiechlice Uczniowie Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wiechlicach podczas warsztatów filmowych w żagańskim Pałacu Książęcym.
Małgorzata Trzcionkowska

Młodzież z Ośrodka Szkolenia w Wychowania w Wiechlicach pod Szprotawą wciela się w aktorów, scenarzystów i reżyserów.

Po raz pierwszy młodzież z OSiW uczestniczyła w warsztatach filmowych w grudniu ub. roku. Ich efektem był film pod tytułem „Taśmy mojego ojca”. Powstał dzięki Stowarzyszeniu Księstwa Żagańskiego „Spartakus”, które dostało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Interaktywne Warsztaty Filmowe.

- Uczniowie byli bardzo zadowoleni mówi wychowawca Grzegorz Sasin. - To była właściwie etiuda filmowa o młodym człowieku, który ma problemy w domu, uczy się w naszej szkole i nie wie, co będzie dalej. W tym roku dostaliśmy po raz kolejny możliwość wcielenia się w aktorów, scenarzystów i techników. Opiekują się nami profesjonaliści.

Uczniowie nie mieli świadomości, jak wiele wysiłku trzeba było włożyć w odtworzenie realiów lat 80. ubiegłego wieku

Drugi film ma być kontynuacją pierwszego i będzie traktował o dalszym życiu głównego bohatera. Pierwszym etapem nowego projektu był pokaz filmu „Bogowie” w sali kinowej żagańskiego Pałacu Książęcego. Po seansie inicjatorzy przedsięwzięcia Marcin Turlej i Andrzej Kogut opowiadali młodzieży o pracy filmowca. Okazało się, że uczniowie nie mieli świadomości, jak wiele wysiłku trzeba było włożyć w odtworzenie realiów lat 80. ubiegłego wieku. W odpowiednie wnętrza, czy pojazdy.

Teraz trwa kolejny etap projektu, czyli pisanie scenariusza z pomocą M. Turleja i A. Koguta. Młodych aktorów wsparł zawodowiec - Krzysztof Franieczek. Operatorem kamery został Sebastian Kwidzyński. Byli także „wózkarze” i klapserka. Wszystkie te role pełnili uczestnicy.

- Zostało nam jeszcze kilka scen do nakręcenia - zdradza G. Sasin. - Później montaż i udźwiękowienie. Prawdopodobnie premierę filmu będzie można zobaczyć jeszcze przed 24 czerwca, przed wakacjami.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.