Małgorzata Oberlan

MON pod rządami ministra Antoniego Macierewicza wysłało żołnierzy na targi broni do USA bez ubezpieczenia medycznego!

Toruński żołnierza na targach w Las Vegas godzinami testował broń. Nie wiedział, że bez ubezpieczenia... Fot. Archiwum Polska Press Toruński żołnierza na targach w Las Vegas godzinami testował broń. Nie wiedział, że bez ubezpieczenia...
Małgorzata Oberlan

Toruński żołnierz wysłany na targi broni Shot Show w Las Vegas doznał urazu oka. Okazało się, że za operację miałby płacić 12 tys. dolarów. Sprawa w sądzie.

Ta bulwersująca historia wyszła na jaw w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Toruniu. Tutaj 21 lutego br. majorowi przyznano prawo do 16 tys. 180 zł jednorazowego odszkodowania. Wcześniej pracodawca żołnierza - szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy - odmówił mu jakiejkolwiek wypłaty.

MON nie ubezpieczyło

Major N. wraz z trzema innymi żołnierzami został wysłany przez Ministerstwo Obrony Narodowej na targi Shot Show 2017 w Las Vegas. Te największe na świecie targi broni i amunicji odbywały się w dniach 17-20 stycznia 2017 r. Zadaniem majora było wykonanie licznych testów broni. Każdy sprzęt dotykał do oka, a z uwagi na zakaz nagrywania i filmowania wszystko musiał samodzielnie przetestować oraz porobić notatki.

19 stycznia, podczas testowania, zaczął źle widzieć. Pojawił się efekt tęczy i tzw. czarnego deszczu. Nazajutrz pole widzenia miał przysłonięte w około 30 proc. Polski lekarz telefonicznie kazał mu natychmiast udać się do szpitala. W bazie wojskowej, gdzie odbywały się targi, majorowi odmówiono wstępu do lecznicy.

- Kiedy zjawił się w szpitalu cywilnym, okazało się, że MON, które wysyłało żołnierzy na te targi, nie ubezpieczyło ich. Skontaktował się z odpowiednimi organami w Polsce, które to potwierdziły. W związku z tym został skierowany do komercyjnej służby zdrowia - ustalił sędzia Janusz Kotas w sądzie pracy.

Nie miał tysięcy dolarów

W dalszej części tekstu m.in.:

"Major wraz z kolegami żołnierzami odwiedził trzy palcówki medyczne. Za same porady zapłacił 150 i 200 dolarów. W trzeciej żądano od niego 300 za wizytę, ale już zablokowała mu się karta płatnicza."

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.