Maciej Kałach

Muszą zwracać 500 plus

Muszą zwracać 500 plus
Maciej Kałach

Rodziny z naszego regiony oddają nienależnie pobrane świadczenie 500 plus. Powoduje to najczęściej sytuacja, gdy dochód rodziny rośnie, a ta nie zgłasza tego do urzędu.

Nieznajomość prawa szkodzi, a w przypadku programu 500 plus może się odbić finansową czkawką. Tylko w Łodzi rodziny nienależnie pobrały ponad 350 tys. zł z rządowego świadczenia. 156 tys. zł już zwróciły, pozostało im jeszcze do oddania ponad 195 tys. zł. Od początku działania programu 500 plus w mieście urzędnicy wydali ok. 300 decyzji o zwrotach.

Takie sytuacje dotyczą całego regionu - i zdecydowanie najczęściej rodzin pobierających świadczenie na swoje pierwsze dziecko, do czego wymagane jest wykazanie niskiego dochodu na jedną osobę w gospodarstwie domowym (do 800 zł lub do 1200 zł, jeśli rodzina wychowuje dziecko niepełnosprawne).

Skąd biorą się decyzje o zwrotach?

W części zamkniętej przeczytasz m.in. o reszcie powodów, przez które rodziny muszą oddawać pieniądze z programu 500 plus, skąd pochodzą decyzje o zwrotach oraz czy istnieje szansa na umorzenie długu. 

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Kałach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.