„Na jednej ziemi. Sobieszczany 1939 - 1945”. Przed nami niezwykła inscenizacja historyczna w powiecie lubelskim

Czytaj dalej
Fot. mat. organizatora
PW

„Na jednej ziemi. Sobieszczany 1939 - 1945”. Przed nami niezwykła inscenizacja historyczna w powiecie lubelskim

PW

Losy miejscowej ludności w czasie II wojny światowej będzie można poznać podczas inscenizacji historycznej o nazwie „Na jednej ziemi. Sobieszczany 1939 - 1945”, jaka odbędzie się już w najbliższy weekend w powiecie lubelskim.

- Inscenizacje robimy już od 2012 r., ale z pandemiczną przerwą, więc w tym roku przygotowujemy takie wydarzenie po raz siódmy. Kiedyś padł pomysł, żeby w ten sposób zrobić lekcję historii - nie w szkolnej ławce, nie z podręcznika, ale tak, by zaangażować uczniów do gry - mówi Weronika Pylak z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej.

W przygotowanie tegorocznego wydarzenia angażują się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej i SP w Sobieszczanach, ale nie tylko. W inscenizacji wezmą udział także m.in. członkowie lokalnego klubu seniora oraz mieszkańcy całej gminy i sąsiednich miejscowości. - Zainteresowanie zawsze jest duże, dlatego też staramy się, by w takich inscenizacjach zawrzeć także sceny zbiorowe, po to, by wszyscy chętni mogli w nich wystąpić - podkreśla Pylak.

Wszystkie przeprowadzone dotychczas inscenizacje dotyczyły lokalnych wydarzeń historycznych i za każdym razem odbywały się w innym miejscu na terenie gminy Niedrzwica Duża.

- Najpierw zbieramy relacje od świadków historii o tym, co w latach wojennych działo się na terenie naszej gminy i jej poszczególnych miejscowości, a potem je odwzorowujemy - tłumaczy Weronika Pylak.

W tym roku na widzów czeka inscenizacja pn. „Na jednej ziemi. Sobieszczany 1939 - 1945”. Wydarzenie opowiadające o losach mieszkańców tej miejscowości w czasie II wojny światowej rozpocznie się w niedzielę (26 czerwca) o godz. 16 w Sobieszczanach (szczegółową lokalizację znajdziecie na mapce w powyższej galerii) i potrwa około godzinę.

Zobacz zwiastun wydarzenia:

Większość strojów, w jakie ubrani będą bohaterowie tegorocznej inscenizacji pochodzi z własnego wyposażenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Irma", działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej. Zdarza się jednak także, że część ochotników ubiera się w stroje, które pochodzą z ich własnych, domowych zasobów.

Inscenizacja historyczna pn. „Na jednej ziemi. Sobieszczany 1939 - 1945” została objęta patronatem medialnym m.in.: „Kuriera Lubelskiego”.

Więcej szczegółów na temat wydarzenia znajdziecie tutaj.

[polecane]23180177,23180173,23179429,23179243,23183305,23183645,1;POLECAMY:[/polecane]

PW

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.