Maciej Kałach

Na Radogoszczu wybrali włókniarki. Szkoła Podstawowa nr 206 w Łodzi ma patrona

Na Radogoszczu wybrali włókniarki. Szkoła Podstawowa nr 206 w Łodzi ma patrona Fot. Krzysztof Szymczak
Maciej Kałach

Łódzkie Włókniarki będą patronkami dotychczas bezimiennej Szkoły Podstawowej nr 206 przy ul. Łozowej 9. Taką decyzję podjęła w głosowaniu społeczność placówki, wśród której liczebnie dominują uczniowie. Łódzkie Włókniarki zyskały większe poparcie od Wandy Rutkiewicz oraz Andrzeja Wajdy.

Podstawówka z Radogoszcza to kolejny punkt na mapie miasta, który upamiętni Łódzkie Włókniarki - po tym jak stały się one patronkami rynku w Manufakturze.

- Będziemy też jedyną szkołą o takim imieniu w Polsce - cieszy się Igor Dąbrowski z klasy VII A, przewodniczący samorządu uczniowskiego.

„Bezimienność” SP nr 206 postanowił odmienić Witold Młynarczyk, od niedawna dyrektor podstawówki. Jednak sprawę wyboru postanowił zamienić w długą lekcję historii i demokracji.

W ubiegłym semestrze w szkolnym holu pojawiła się specjalna skrzynka na propozycje kandydatur. Mogli z niej korzystać uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy szkoły.

- Na wrzucanych kartkach bardzo często pojawiało się nazwisko Roberta Lewandowskiego - uśmiecha się Natalia Sadurek, kolejna przedstawicielka uczniowskiego samorządu.

Jednak piłkarska gwiazda nie była wzięta pod uwagę w ostatecznym głosowaniu: zgłaszający nie podali bowiem żadnego uzasadnienia tej kandydatury.

Argumentów nie zabrakło za to zgłaszającym Łódzkie Włókniarki, himalaistkę Wandę Rutkiewicz oraz reżysera Andrzeja Wajdę. I te propozycje znalazły się w finale całej procedury. Do głosowania doszło 15 lutego.

- Ale zanim głosowaliśmy, uczniowie przygotowywali plakaty związane z działalnością wytypowanych propozycji. Odbywały się lekcje wychowawcze poświęcone potencjalnym patronom. Rutkiewicz, Wajdy i Łódzkich Włókniarek nie zabrakło także na zajęciach z historii - opowiada Elżbieta Pecyna, nauczycielka z SP nr 206.

19 lutego po przeliczeniu oddanych głosów wszystko było jasne. Łódzkie Włókniarki (280) zdobyły większe poparcie od Wandy Rutkiewicz (172) i Andrzeja Wajdy (127). Największą siłą w tych wyborach dysponowali uczniowie (291 z klas I-VII), choć mogli głosować także pracownicy szkoły i rodzice uczniów.

Dlaczego Łódzkie Włókniarki? W oficjalnym uzasadnieniu wyboru (wkrótce zapoznają się z nim radni), mowa jest o ważnej roli przemysłu włókienniczego od samych początków miasta, ale przede wszystkim o ciężkim losie kobiet pracujących w fabrykach, które jeszcze w latach 50. XX wieku jadły jednocześnie obsługując krosna (np. w zakładach „Marchlewskiego)”.

Władze szkoły szacują, że radni zatwierdzą patrona szkoły w takim czasie, aby SP nr 206 przyjęła je jeszcze w 2018 r. Ważną sprawą jest ufundowania sztandaru, na który szkoła już szuka sponsorów.

Maciej Kałach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.