Na szczepienia przeciw COVID-19 mogą rejestrować się wszyscy seniorzy 60+, ale rejestracja kolejnych roczników ma przyspieszyć

Czytaj dalej
Fot. adam jankowski / polska press
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Na szczepienia przeciw COVID-19 mogą rejestrować się wszyscy seniorzy 60+, ale rejestracja kolejnych roczników ma przyspieszyć

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Na szczepienia przeciw COVID-19 na razie mogą się rejestrować wszyscy seniorzy powyżej 60. roku życia. W kwietniu ma to objąć 50-latków, a do końca września jest szansa na zaszczepienie wszystkich chętnych.

W drugim etapie szczepień przeciwko koronawirusowi rząd chce zrobić wszystko, co możliwe, by poszerzyć sieć punktów szczepień i zaangażowanych w proces szczepień osób - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Jednym z pomysłów jest uruchomienie w połowie kwietnia zapisów populacyjnych. "Codziennie dla jednej grupy: na przykład 59-latkowie w poniedziałek, 58-latkowie we wtorek i tak dalej. Po trzech tygodniach doszlibyśmy do 40-latków. Oczywiście wcześniejsze roczniki nadal mogłyby się zapisywać, ale każdy przez jeden dzień miałby swoje okienko" - wyjaśnił minisgter Dworczyk.
Zdaniem ministra pod koniec kwietnia mogliby się już rejestrować 48-49-latkowie, a szczepienia wg kryterium wieku są jednym z najpoważniej rozpatrywanych rozwiązań, które uprościłoby system.

Potem miałoby być jeszcze łatwiej, bo rząd rozważa uruchomienie w maju - a więc po zakończeniu pierwszego etapu szczepień - rejestracji dla wszystkich zainteresowanych.

Wynika to z faktu, że mają się skończyć problemy z brakiem szczepionek. Do końca kwietnia do Polski ma dotrzeć blisko 7 mln dawek preparatów różnych producentów. Na drugi kwartał są "bardzo optymistyczne zapowiedzi producentów szczepionek", ale na razie to tylko deklaracje i Polska nie ma jeszcze dokładnych harmonogramów dostaw na maj i czerwiec. Do końca roku mamy kupione 100 mln szczepionek.

Rejestracja na szczepienia na cztery sposoby

Na szczepienia przeciwko Covid-19 mogą rejestrować się wszystkie osoby 60+. Można to zrobić na jeden z czterech sposobów.

Można zatelefonować na bezpłatną infolinię, zapisać się przez e-Rejestrację, wysłać SMS-a lub skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Po zarejestrowaniu na dobę przed terminem otrzymuje się przypomnienie o szczepieniu.

Dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989 - można zarejestrować się osobiście, ale też seniora może zgłosić ktoś z rodziny. Trzeba podać numer PESEL, wybrać termin i miejsce szczepienia.

Z zapisu przez e-Rejestrację - dostępną na stronie pacjent.gov.pl - mogą skorzystać tylko osoby, które mają profil zaufany.

Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inny termin i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie.

Wygodnym sposobem rejestracji jest kontakt z wybranym punktem szczepień. Ich lista znajdziemy na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Czwarty sposób rejestracji to wysłanie SMS-a na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: SzczepimySie.

System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny, wystarczy odpowiedzieć "tak", jeśli nie - należy wysłać wiadomość o treści "nie". Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa proces rejestracji.

Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS-a, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Po zarejestrowaniu na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, aby nie odpowiadać na SMS-a z innego numeru niż numer 664-908-556 lub 880-333-333, bo może to być próba oszustwa.

Na Opolszczyźnie do tej pory zaszczepiono 141,4 tysiące osób, z czego 49,3 tys. drugą dawką. Najwięcej szczepień wykonano w Opolu - ponad 38 tysięcy, z czego 12,8 tys. drugą dawką.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.