Najczęstsze modowe grzechy w czasie starania się o pracę

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
OPR. WG

Najczęstsze modowe grzechy w czasie starania się o pracę

OPR. WG

Nawet najbardziej imponujące CV zblaknie, gdy na podstawie nieodpowiedniego stroju rekruter wyrobi sobie o Tobie niekorzystne zdanie.

Kiedy otrzymujesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, jeden zły ruch może przekreślić Twoje szanse na otrzymanie pracy. Oto lista tych elementów ubioru, których należy unikać, udając się na rozmowę w sprawie pracy.

Brak dopasowania

Jeśli rzadko nosisz oficjalne stroje i od dawna zajmują jedynie miejsce w Twojej szafie, może okazać się, że nie pasują na Ciebie tak dobrze, jak w chwili ich zakupu. Nie staraj się na siłę zakładać czegoś, co jest za duże lub za małe. Nie będziesz wtedy czuć się komfortowo i swobodnie. Lepiej założyć nieco mniej formalny strój, który jest idealnie skrojony i żaden jego element nie jest zbyt ciasny czy zbyt krótki.
Źle dopasowana garderoba nie dość, że pozbawia Cię profesjonalizmu, to dodatkowo może jeszcze wprowadzać element rozproszenia. Sprawiasz wówczas wrażenie osoby roztargnionej lub chaotycznej, co z pewnością nie wpłynie na pozytywną opinię rekrutera o Tobie podczas rozmowy.

Zbyt swobodnie

Nawet jeśli ubiegasz się o stanowisko w małej organizacji, nie zwalnia Cię to z obowiązku przyjścia w formalnym stroju na rozmowę kwalifikacyjną. Nie wkładaj dżinsów, tenisówek, krótkich szortów, t-shirtów z nadrukami ani żadnej odzieży z krzykliwymi wzorami lub napisami. Do garnituru nie zakładaj wzorzystego, kolorowego krawatu. Podejdź zachowawczo do każdego elementu garderoby, żeby pokazać swój profesjonalizm i zainteresowanie daną posadą.

Krzykliwe barwy

Istnieje cienka granica między wysmakowanym stylem a przeładowaniem kolorystycznym. Lepiej wybrać subtelne, nie rzucające się w oczy wzory na jaśniejszym tle niż jaskrawe i neonowe barwy, które skutecznie rozpraszają rozmówcę. Kobiety powinny uważać na zbyt głębokie dekolty oraz rozcięcia spódnic. Należy zrezygnować z sandałów czy butów z odkrytymi piętami, nawet latem.
Całość powinna być klasycznie elegancka oraz stonowana - najlepiej w odcieniu czerni, brązu lub szarości. Oszczędna forma dotyczy także makijażu.

Najczęstsze modowe grzechy w czasie starania się o pracę
Infografika Tomasz Frączek, fot. 123rf

Nadmiar dodatków

Rozmowa kwalifikacyjna nie jest dobrym miejscem do prezentacji posiadanej biżuterii. Zwłaszcza brzęczące bransoletki czy kolczyki mogą rozpraszać rekrutera. Nie przesadzaj także z nadmierną ilością perfum i wody kolońskiej. Nie wiesz, czy osoba, z którą odbywasz spotkanie w sprawie pracy, nie ma alergii lub nie jest bardzo wrażliwa na zapachy. Bądź więc oszczędny w dodatkach.

Nadmierna oryginalność

Czasem chęć wyróżnienia się na tle innych kandydatów przynosi wręcz odwrotny efekt. Żeby zaimponować rekruterowi, nie trzeba przesadnie eksponować swojego stylu. Jeśli nie jesteś pewien, jak ubrać się na spotkanie, warto dopytać o ogólne zasady „dress code” panujące w organizacji. Strój odbiegający w znacznym stopniu od kultury firmy może nas skreślić już na starcie.

Pamiętaj o tym, co oczywiste

Nikomu z nas nie trzeba przypominać, że ubranie na rozmowę kwalifikacyjną nigdy nie powinno być wygniecione czy poplamione. Ślady potu, garderoba przesiąknięta dymem papierosowym czy pokryta sierścią zwierząt - to kolejne elementy, które wpływają negatywnie na zbudowanie dobrego pierwszego wrażenia.
Kobiety powinny zapomnieć o bardzo długich paznokciach, pomalowanych krzykliwym lakierem, a panowie - o butach ze spiczastymi czubkami, do których dobierają kontrastujące skarpetki.

Opr. WG

OPR. WG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.