Najpopularniejsze kierunki studiów. Na co młodzi decydują się najczęściej?

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Sławomir Bobbe (oprac. AB)

Najpopularniejsze kierunki studiów. Na co młodzi decydują się najczęściej?

Sławomir Bobbe (oprac. AB)

Nie studiuje się tylko po to, żeby mieć tytuł magistra czy inżyniera. O popularności kierunku decyduje przede wszystkim rynek pracy

Przedstawiamy najpopularniejsze kierunki wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Kierunki techniczne

Mówi się, że inżynier zawsze znajdzie pracę. I coś w tym jest: kierunki techniczne są najpopularniejsze wśród maturzystów. Absolwenci liceów ogólnokształcących i techników wybierają mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę, elektrotechnikę. Modne są też budownictwo, architektura z urbanistyką, inżynieria materiałowa czy towaroznawstwo.

Kierunki ekonomiczne

Przed laty uczelnie często oferowały marketing i zarządzanie na jednym kierunku. Dzisiaj są to przeważnie kierunki osobne. Wśród kierunków ekonomicznych prym wiedzie ekonomia, zarządzanie, finanse i rachunkowość oraz podatki i inwestycje.

Kierunki medyczne

Kierunek lekarski i farmacja to czołówka w tej grupie. Wielu chętnych jest też na stomatologię oraz pielęgniarstwo i położnictwo. Fizjoterapia także cieszy się zainteresowaniem wśród kandydatów.

Kierunki społeczne

Prawo, psychologia i socjologia – tak wygląda ścisły top. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych często decydują się również na dziennikarstwo, public relations, administrację czy politologię i kulturoznawstwo.

Kierunki rolnicze i leśne

Studia na kierunkach rolniczych przyciągają coraz więcej chętnych. Podobnie, chociaż nie w takim stopniu, jak rolnictwo, przyciąga leśnictwo. Do grupy kierunków rolniczych i ścisłych zalicza się niekiedy też kierunki weterynaryjne: weterynarię i zootechnikę.

Kierunki humanistyczne

Filologia angielska zdobywa zawsze rzesze kandydatów. Podobnie, jak germanistyka. Studenci w dalszym ciągu chętnie decydują się na studiowanie na kierunkach polonistyka lub lingwistyka stosowana.

Sławomir Bobbe (oprac. AB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.