Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nałęczów straci status uzdrowiska?

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Gabriela Bogaczyk

Nałęczów straci status uzdrowiska?

Gabriela Bogaczyk

Taki scenariusz jest możliwy. Wszystko przez lukę w prawie. Do 2018 roku Nałęczów musi udowodnić, że powietrze ma tam właściwości lecznicze.

Do końca października 2018 roku wszystkie miejscowości uzdrowiskowe w Polsce muszą potwierdzić, że powietrze na ich terenie jest czyste. Większość gmin ma jednak z tym problem.

- Mamy wpływ na wiele rzeczy, ale nie rządzimy różą wiatrów. Ustawa uzdrowiskowa wiele nam nakazuje i jeszcze więcej zakazuje. Mimo że jest swoistym „przepisem na bankruta”, to wypełniamy jej zapisy - informuje Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa.

Głównym problemem dla uzdrowisk jest niespójność przepisów Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Ochrony Środowiska. Sęk w tym, że jakość powietrza nie jest mierzona bezpośrednio w uzdrowiskach, a w tzw. strefach, których w Polsce jest 46, a w woj. lubelskim są zaledwie dwie.

- Podstawą oceny jakości powietrza jest model matematyczny, a potem na jego podstawie określa się jakość powietrza dla konkretnych miejscowości. To może być wystarczające dla wszystkich innych miejsc, ale dla uzdrowisk to nie jest dobra metoda - podkreśla burmistrz Nałęczowa.

Chodzi o to, że wynik jakości powietrza może być w związku z tym niemiarodajny i niekorzystny dla Nałęczowa, bo sąsiednie miejscowości wcale nie muszą dostosowywać się do norm, które nakłada ustawa uzdrowiskowa.

Większość mieszkańców Nałęczowa ma domy ogrzewane gazem. - Posiadamy dużo terenów zielonych i drzew, nie mamy fabryk i niczego, co ma negatywny wpływ na jakość powietrza, poza drogą wojewódzką, na której funkcjonowanie nie mamy wpływu - wylicza Ćwiek.

Przypomnijmy, że przez Nałęczów w ciągu doby przejeżdża nawet 10 tys. pojazdów.

Nałęczów straci status uzdrowiska?
archiwum

- Od lat walczymy o obwodnicę i jest nadzieja, że wreszcie ruszy jej budowa - zapowiada burmistrz. I podkreśla, że konieczny jest program ochrony uzdrowisk, bo są one jedynym naszym produktem, który ma europejską markę, a nawet światową.

Przypomnijmy, że Nałęczów słynie coraz bardziej z turystyki medycznej. Na leczenie przyjeżdżają tu np. Kuwejtczycy. - Potrzebna jest więc świadomość rządu i parlamentu, czym dla polskiej gospodarki i polskiego wizerunku są uzdrowiska - mówi Ćwiek.

W 45 miastach i gminach uzdrowiskowych w Polsce żyje 1,5 miliona mieszkańców. Około 100 tys. ludzi pracuje w Polsce w samych uzdrowiskach i ich otoczeniu, chodzi np. o turystykę, hotelarstwo, gastronomię. Miejscowości uzdrowiskowe zainwestowały także w poprawę infrastruktury ponad 5 mld zł.

- Uzdrowiska polskie mają również piękną historię. Wiele z nich budowało zręby polskiej państwowości w okresie rozbiorów. Lecznictwo uzdrowiskowe ma w Nałęczowie dwustuletnią tradycję. Irracjonalne przepisy nie mogą psuć nam opinii, a już w żadnym wypadku zagrażać naszemu funkcjonowaniu. Głęboko wierzę, że przyszłość uzdrowisk polskich będzie sprawą wagi państwowej. Zasługujemy na to - mówi Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa.

Jednak, poprzez nieżyciowe przepisy i niemiarodajne wyniki pomiarów czystości powietrza, Nałęczów może stracić status uzdrowiska. To byłby cios dla miasta i gminy. - Zrobimy wszystko, by status uzdrowiska był nadal utrzymany dla Nałęczowa. Trudno powiedzieć w tej chwili, jak duże faktycznie jest zagrożenie jego utraty - wyjaśnia Mariusz Szmit, dyrektor ds. marketingu w Uzdrowisku Nałęczów.

Od statusu uzdrowiska Nałęczowa zależy reputacja miejscowości i wpływy do kasy miasta, bo samorządy mogą pobierać tzw. opłatę uzdrowiskową od turystów i kuracjuszy. Budżet Nałęczowa zyskuje ma tym rocznie w sumie około 1,6 mln złotych.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Kuriera Lubelskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Kuriera Lubelskiego
  • codzienne e-wydanie Kuriera Lubelskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Gabriela Bogaczyk

Zajmuje się ochroną zdrowia i sprawami społecznymi.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.