Piotr Polechoński

Napisy, czyli ślady historii na ścianach katedry. Najstarsze mają nawet 150 lat [wideo, zdjęcia]

W 1896 roku kilkoro Niemców zaznaczyło swoją obecność w kościelnej wieży Fot. Grzegorz Kruk W 1896 roku kilkoro Niemców zaznaczyło swoją obecność w kościelnej wieży
Piotr Polechoński

Jedne to tylko nazwiska z datami, inne to całe zdania. Jedne są po niemiecku i są bardzo stare, inne brzmią po polsku i zostały napisane kilkanaście lat temu. Efekt? Niezwykłe, niemiecko-polskie graffti.

Koszalińską katedrę - wydawałoby się - dobrze zna każdy koszalinianin. Jej strzelista sylwetka już od kilkuset lat góruje nad miastem i każdy na pierwszym miejscu wskazuje ten kościół, gdy pada pytania o koszalińskie zabytki. Jednak ta stara i dostojna świątynia to nie tylko część miejskiego krajobrazu, ale także zapis lokalnej historii.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.