Aleksandra Gersz

Naukowcy są bliscy odkrycia grobu Nefertiti?

Aleksandra Gersz

Możemy być coraz bliżej przełomowego odkrycia. W tym tygodniu okaże się, czy w grobowcu Tutanchamona w Egipcie znajdują się ukryte komnaty.

Naukowcy podejrzewają, że za bogato zdobionymi ścianami grobowca Tutanchamona w Dolinie Królów w Luksorze w Egipcie mogą się znajdować dwie ukryte komnaty. Wszyscy po cichu liczą, że jedno z ewentualnych pomieszczeń jest długo szukanym grobowcem egipskiej królowej Nefertiti, macochy Tutanchamona i żony faraona Echnatona. Kobieta była znana ze swojej wielkiej urody, zasłynęła też tym, że tymczasowo wprowadziła w Egipcie religię monoteistyczną. Brak mumii władczyni od dekad intryguje archeologów i historyków, a jej odnalezienie wstrząsnęłoby światem nauki.

Drugą, do tej pory najdokładniejszą, rundę badań we wnętrzu grobowca egipskiego faraona Tutanchamona, który żył w XIV w. p.n.e., przeprowadzono w czwartek. Grupa naukowców związana z „National Geographic” prześwietliła północną, wschodnią oraz zachodnią ścianę antycznego pomieszczenia najnowocześniejszym urządzeniem skanującym SIR-4000. Pozwala ono na zbadanie skalnych ścian nawet o grubości czterech metrów. Testy trwały blisko dziesięć godzin i zaowocowały aż czterdziestoma skanami, które teraz zostaną zanalizowane przez ekspertów w Egipcie i Stanach Zjednoczonych. Wyniki analiz, które mogą się okazać przełomowe, poznamy już w tym tygodniu.

- Nie możemy teraz nic powiedzieć. Nie szukamy ukrytych komnat, szukamy prawdy - zdawkowo powiedział w piątek dziennikarzom nowy egipski minister ds. zabytków Khaled El-Enany. - Nawet jeśli nic nie znajdziemy, badania przydadzą się do analizy skały i malunków. Ale jeśli znajdziemy, będzie to największe odkrycie XXI w. - dodał egipski polityk.

Z kolei cytowany przez „The Times” brytyjski archeolog Nicholas Reeves, który na początku wątpił w istnienie ukrytych pomieszczeń w grobie faraona Tutanchamona, stwierdził, że ma nadzieję, że naukowcy odkryją coś za ścianami grobowca, i dodał, że „dowodów nie da się zignorować”.

Grobowiec Tutanchamona został odkryty w 1922 r. przez Brytyjczyków Howarda Cartera i George’a Carnarvona. We wnętrzu nietkniętego grobu znaleziono blisko 5 tys. cennych przedmiotów, których wiek oszacowano na ponad 3300 lat. Odkrycie było wielką sensacją medialną i wydarzeniem naukowym, a także zaskoczeniem, gdyż w Dolinie Królów położonej w Tebach Zachodnich większość grobowców została splądrowana. Po odnalezieniu grobowca w Egipcie zaczęło się mówić też o tzw. klątwie Tutanchamona. Do 1930 r. z całego zespołu badaczy, który liczył ponad dwadzieścia osób, przeżył bowiem tylko Howard Carter.

Aleksandra Gersz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.