NFZ zapłaci za błąd, nawet gdy nie popełni go lekarz

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Agnieszka Jędrzejczak

NFZ zapłaci za błąd, nawet gdy nie popełni go lekarz

Agnieszka Jędrzejczak

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje projekt nowych rekompensat dla osób, które poniosły uszczerbek na zdrowiu w placówkach służby zdrowia. Trwają negocjacje dotyczące stawek.

Blisko pół tysiąca nowych spraw o wypłatę odszkodowania za błąd w sztuce medycznej zarejestrowały w 2017 r. prokuratury w regionie łódzkim, ponadto w toku było 157 spraw z 2016 r. Akt oskarżenia skierowano przeciwko 15 osobom, w siedmiu sprawach o błąd w sztuce.

Poszkodowani pacjenci coraz częściej idą do sądu po odszkodowanie, gdy lekarz zamiast im pomóc, bardziej zaszkodził. Nowy system przyznawałby odszkodowania, nawet gdyby winy lekarza nie było.

Resort zdrowia, jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, pracuje nad stworzeniem cennika i uzależnieniem odszkodowania od odsetka uszczerbku na zdrowiu. O rekompensatę można byłoby się starać od 20 proc. Pieniądze byłyby wypłacane ze specjalnego funduszu wydzielonego z pieniędzy NFZ. Wstępnie zaplanowano, że ma on wynosić ok. 500 mln zł.

Jakie zmiany proponuje resort zdrowia? Resort zdrowia pracuje nad stworzeniem cennika odszkodowań. Kwoty mają być uzależnienione od odsetka uszczerbku na zdrowiu...

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Jędrzejczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.