Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nic tak znakomicie nie zakonserwuje, jak rock and roll. I ta cała reszta...

Czytaj dalej
Fot. Daniel Mears/Detroit News via AP
Dariusz Pawłowski

Nic tak znakomicie nie zakonserwuje, jak rock and roll. I ta cała reszta...

Dariusz Pawłowski

„Mam nadzieję, że umrę, zanim się zestarzeję” - śpiewali legendarni The Who w będącym hymnem co najmniej jednego pokolenia utworze „My Generation”. Tymczasem rock and roll ma się dobrze. A jego najstarsi wykonawcy imponują energią i żywotnością

Wiadomość o lipcowym koncercie formacji The Rolling Stones na Stadionie Narodowym w Warszawie zelektryzowała fanów muzyki niczym wjazd pociągu na stację w La Ciotat w słynnym filmie braci Lumière sprzed ponad 120 lat, który wstrząsnął Europą. Nic dziwnego - Stonesi to największy i najważniejszy z wciąż funkcjonujących zespołów rockowych świata, o gigantycznej sile oddziaływania i niezmierzonym wpływie na całe armie muzyków. Tworzący grupę panowie mają w sumie tyle wiosen, co jeden rocznik średniego gimnazjum, a za cztery lata The Rolling Stones będą mogli świętować sześćdziesięciolecie istnienia. Wokalista Sir Mick Jagger (w lipcu skończy 75 lat), gitarzysta Keith Richards (75-te urodziny będzie celebrował w grudniu), basista Ron Wood (najmłodszy, ledwie 71-latek, urodziny w czerwcu) oraz perkusista Charlie Watts (w czerwcu skończy 77 lat) od przeszło dekady grają nieustanną pożegnalną trasę koncertową, by aktualną nazwać przewrotnie „No Filter”... No bo czym tu się przejmować. Jaggerowi dziennikarze co pewien czas przypominają, że w roku 1964 mówił, iż wraz z kolegami pogra jeszcze może rok-dwa. Teraz Richards zapewnia, że: „To wielka radość grać w tym zespole. Ani myślimy przestawać, tak naprawdę dopiero się rozkręcamy!”.

The Rolling Stones sprzedali ponad 250 milionów egzemplarzy swoich płyt, zarobili krocie na trwających miesiącami trasach koncertowych, śmiało korzystali z życia, odcisnęli potężne piętno w historii muzyki, grając niezmiennie rock’n’rolla i rhythm’n’bluesa. Osiągnęli niebotyczny sukces, mogli sobie pozwolić na trzymanie się własnej drogi, nieuleganie modom i przejściowym trendom. Są ekscentryczni, pewni siebie, bywają aroganccy. W latach 60. pytano: „Czy pozwoliłbyś swojej siostrze chodzić ze Stonesem?”, Mick Jagger tańcząc podczas wykonywania piosenek tracił jednoznaczną płeć i tylko oni mogli wylansować logo, na które składają się usta oraz wywalony język. Ale ciągle cieszą się tym, co robią, muzyka pozostaje ich żywiołem, a gdy wychodzą na scenę stają się ponownie młodzieńcami, którzy pragną jedynie doskonale bawić się ze swoją publicznością. Trudno o większą satysfakcję z życia...

Ile dzieci ma Mick Jagger? Co sprawia, że wokalista The Rolling Stones tak świetnie się trzyma pomimo upływu lat? W halach koncertowych świata znakomicie sprawdzają się weterani: AC/DC, Deep Purple, King Crimson, Judas Priest... 

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dariusz Pawłowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.