Sylwia Arlak

Nie będzie abp. Paetza na mszy

Sylwia Arlak

Watykan przypomniał abp. Juliuszowi Paetzowi o wydanym trzy lata temu nakazie, by powstrzymywał się on od udziału w publicznych uroczystościach.

Stolica Apostolska nie wyobraża sobie, aby abp Juliusz Paetz uczestniczył w mszy świętej z okazji 1050-lecia chrztu Polski. W ramach interwencji nuncjusz apostolski w Polsce zwrócił się do metropolity poznańskiego o przekazanie listu Paetzowi – dowiedziało się Radio Zet.

„Informacje o uczestnictwie abp. Paetza w tych uroczystościach to dla Kościoła w Polsce i dla Stolicy Apostolskiej niepotrzebne i szkodliwe zamieszanie” – można przeczytać w korespondencji. Jak napisał abp Celestino Migliore, papież Franciszek zalecił Paetzowi życie w odosobnieniu, skruchę i modlitwę. Pojawiła się już odpowiedź poznańskiej kurii. W specjalnym oświadczeniu poinformowano, że arcybiskup Paetz nie weźmie udziału w uroczystościach.

Przypomnijmy, że abp Juliusz Paetz oskarżony jest o molestowanie kleryków w czasach, gdy zarządzał archidiecezją poznańską. Sprawa ta nie została oficjalnie wyjaśniona, żadna z ofiar arcybiskupa nigdy nie złożyła zawiadomienia w prokuraturze. Papież Jan Paweł II przyjął w 2002 r. rezygnację duchownego ze stanowiska, z czasem jednak Paetz powrócił do sprawowania urzędu.

Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.