Nie chcesz segregować śmieci? Zapłacisz cztery razy więcej

Czytaj dalej
Fot. K.Kapica
Ula Sobol

Nie chcesz segregować śmieci? Zapłacisz cztery razy więcej

Ula Sobol

Wkrótce mogą obowiązywać nowe zasady dotyczące naliczania opłat za wywóz śmieci. Jeśli nie segregujesz odpadów, możesz zapłacić nawet cztery razy więcej.

- We wrześniu przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w którym wpiszemy na sztywno różnicę, jaka ma dzielić stawkę opłat za śmieci segregowane i zmieszane. Będzie to czterokrotność. Jeśli rada gminy ustali, że sortujący śmieci mają płacić 15 zł, to ci, którzy tego nie robią, będą musieli płacić 60 zł - mówi Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Około 70 proc. mieszkańców gminy Jarosław segreguje odpady. Opłata naliczona jest od gospodarstwa.

- Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na selekcję odpadów. Ludzie widzą, że warto segregować śmieci, bo opłaty są znacznie mniejsze - opowiada Elżbieta Okarmus, podinspektor ds. gospodarowania odpadami komunalnymi z UG w Jarosławiu. - Gospodarstwo jednoosobowe za segregowane śmieci płaci 10 zł, a za niesegregowane już 16 zł. Z kolei np. dwuosobowa rodzina, za segregowane odpady zapłaci 18 zł, a za niesegregowane - 29 zł.

Mieszkańcy gminy Pawłosiów płacą za odbiór odpadów w zależności od liczby osób. Gospodarstwo jednoosobowe za segregację zapłaci 8 zł, a za niesegregowane - 13 zł. Np. rodzinę 4-osobową i większą wywóz segregowanych odpadów kosztuje 32 zł, a niesegregowanych - już 52 zł. Trudno się dziwić, że większość, ok. 80 proc., mieszkańców segreguje odpady.

Także w samym Jarosławiu coraz więcej osób segreguje śmieci.

- W stosunku do ubiegłych lat segregacja odpadów w mieście polepszyła się o kilkanaście procent. Prowadziliśmy rozmowy z zarządcami budynków, spółdzielnią mieszkaniową, wspólnotami. Były akcje propagandowe, ulotkowe. Przeprowadzaliśmy też kontrole - podkreśla Zbigniew Piskorz, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Kształtowania Środowiska w Jarosławiu. Opłata za segregowane odpady w Jarosławiu od osoby wynosi 11 zł, a za niesegregowane 16 zł. Dla porównania - w Rzeszowie za segregowane śmieci gospodarstwo jednoosobowe zapłaci 10 zł, a za niesegregowane 15 zł.

Czy wyższe opłaty mogą zmobilizować do segregacji?

- Segregacja odpadów jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale wynika z pewnej kultury i rozsądku. Myślę, że ekonomiczna strona dla społeczeństwa jest dydaktyczna. Wysokość opłaty za niesegregowane odpady może być dyscyplinująca - twierdzi Mirosław Ruszała, ekolog z Rzeszowa.

Ula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.