Marcin Wójcik

Niektóre lekcje bez podręczników, choć zostały na czas zamówione

Opóźniają się dostawy podręczników do szkół podstawowych. Wydawnictwa nie mogą zdążyć. Fot. Krzysztof Piotrkowski Opóźniają się dostawy podręczników do szkół podstawowych. Wydawnictwa nie mogą zdążyć.
Marcin Wójcik

Opóźniają się dostawy podręczników do szkół podstawowych. Wydawnictwa nie mogą zdążyć.

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wielu rodziców się skarży, że w szkołach nie ma jeszcze podręczników. Według przepisów darmowe podręczniki powinni otrzymać wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Nie ma problemów z podręcznikami z ubiegłych lat, które przeszły z jednego rocznika na kolejny. Najgorzej mają klasy I, IV i VII, które mają się uczyć z zupełnie nowych podręczników. Sprawdziliśmy, jak z książkami jest w słupskich podstawówkach.

W piątce zapewniono nas, że otrzymali już wszystkie niezbędne podręczniki do wszystkich przedmiotów i dla wszystkich siedmiu klas. Do jedynki dotarły nie wszystkie książki.

– Brakuje tylko podręczników do biologii, fizyki i matematyki dla klasy siódmej, ale spodziewamy się dostawy do końca tygodnia. Pierwszaki otrzymały już wszystkie książki. Nie dziwi nas taka sytuacja. Wszystkie szkoły składały zamówienia w czerwcu, jest wielki boom i drukarnie nie nadążają z wysyłaniem – mówi Elżbieta Krawczykiewicz, dyrektor SP 1 w Słupsku.

Gorzej jest w wypadku Szkoły Podstawowej nr 2. Jednak podobnie jak w przypadkach innych placówek, sytuacja jest bardzo dynamiczna. Dotychczas dwójka otrzymała podręczniki dla klasy pierwszej, drugiej, trzeciej, piątej i szóstej. Brakuje jeszcze podręczników do muzyki dla klasy czwartej. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku książek dla klasy VII. Od złożonego zamówienia w czerwcu nie przyszła jeszcze żadna dostawa. Do słupskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Gdańsku nie wpływały jakiekolwiek informacje, pytania czy skargi związane z dostawami podręczników do słupskich podstawówek. Sygnały nie docierały zarówno ze strony szkół, jak i rodziców.

– Zamówienia na podręczniki szkolne składają jednostki samorządów terytorialnych. Do naszej delegatury nie wpływały żadne tego typu sygnały – mówi Bronisław Kisiel, p.o. dyrektora słupskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Wydział Edukacji UM Słupsk dobrze ocenia sytuację dostaw podręczników do miejskich szkół.

– Rzeczywiście, to samorząd składa zamówienia, a realizacją zajmuje się Kuratorium. Współpraca i dostawy przebiegają bardzo dobrze i nie ma żadnych problemów – mówi Ewa Czyż, podinspektor ds. nadzoru nad szkołami. Jak mówi Jolanta Wiśniewska z Gimnazjum nr 2, które wraz z SP 3 stanowi wspólną placówkę, największe trudności mają wydawnictwa, które są potentatami na rynku książek. Stąd problemy z dotarciem książek do szkół

Marcin Wójcik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.