Nowa lista leków refundowanych

Czytaj dalej
Liliana Bogusiak

Nowa lista leków refundowanych

Liliana Bogusiak

Od 1 stycznia 2017 roku (przez dwa miesiące) obowiązuje nowa lista leków refundowanych.

Za znajdujące się na niej 506 preparatów chorzy w aptekach zapłacą mniej (od 106 zł do 1 gr), a za 375 - więcej (od 1 gr do 172 zł). Najbardziej staniał lek przeciwgrzybiczny stosowany w leczeniu onkologicznym (Voriconazolum), a najbardziej zdrożały leki podawane wspomagająco w leczeniu chemią, Pegfilgrastimum i Filgrastimum. O 20 pozycji rozszerzono w porównaniu z poprzednią listę leków dla seniorów, na której obecnie znajduje się 1167 preparartów. Na listę trafiły dwie nowe substancje czynne - Atozet stosowany w leczeniu hipercholesterolemii oraz Toujeo, stosowany w leczeniu cukrzycy typu I u dorosłych.

Nowa lista, a jest na niej osiem nowych programów lekowych, wprowadza refundację leku dla pacjentów z nieoperacyjnym rakiem trzustki (Paklitaksel), daje szansę na nowoczesne leczenie pacjentom u których zdiagnozowano raka podstawno-komórkowego oraz dla pacjentów ze zdiagnozo-wanym idiopatycznym włóknieniem płuc.

Dobre wiadomości są również dla pacjentów po udarze mózgu. Ci, u których doszło do spastyczności nogi (nadmierne napięcie mięśni uniemożliwiające jej prawidłowe funkcjonowanie), będą mogli korzystać z leczenia toksyną botulinową, czyli popularnym botoksem. Wcześniej z takiej możliwości mogli korzystać pacjenci, u których doszło do spastyczności ręki.

Liliana Bogusiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.