Nowe drzwi, okna i ocieplenie domu za dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze"

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski/UM Toruń
Paulina Błaszkiewicz

Nowe drzwi, okna i ocieplenie domu za dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze"

Paulina Błaszkiewicz

W regionie zawarto już 5 tysięcy umów z uczestnikami programu „Czyste powietrze“. Wczoraj umowę podpisało małżeństwo z Torunia.

Małgorzata i Arkadiusz Luka podczas wczorajszej konferencji prasowej na terenie swojej posesji przy ul. Rzeszowskiej w Toruniu pokazali, co udało im się zrobić za pieniądze z dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze“. Tym samym dołączyli do grona mieszkańców, którym zależy na ekologii, ale przede wszystkim na oszczędności.

- Mamy nowe okna i drzwi wejściowe do domu, wcześniej wymieniliśmy piec, a już niebawem planujemy całościową termomodernizację domu. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie nawet o połowę - tłumaczy Arkadiusz Luka.

Torunianin wraz z małżonką wczoraj podpisali umowę na realizację tego planu.
- Mam przyjemność wręczyć pięciotysięczną promesę o dofinansowaniu prac termomodernizacyjnych w wysokości 80 procent inwestycji, czyli ponad 26 tysięcy złotych - mówił Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do tej pory w programie „Czyste powietrze“ złożonych zostało 7200 wniosków, z czego blisko 5000 z nich dotyczy wymiany źródła ciepła. W całym województwie przyznano dofinansowanie z tytułu dotacji 5500 beneficjentom na łączną kwotę ponad 85 milionów złotych. Prawie 3000 beneficjentów otrzymało już pieniądze w ramach dotacji, a łączna kwota wypłaconych środków wynosi ponad 32 miliony złotych.

Warto podkreślić, że nasze miasto jest jednym z liderów programu „Czyste powietrze“.

- Z Torunia wpłynęło blisko 300 wniosków na łączną kwotę ponad 4 milionów złotych - podkreśla Ireneusz Stachowiak.
Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zachęca mieszkańców regionu do składania wniosków w ramach programu „Czyste powietrze“. Ci, którym dofinansowanie nie wystarczy na remont lub wymianę pieca, a nie mają wkładu własnego, mogą nawet ubiegać się o długoletnia pożyczkę w dogodnych ratach. W jego ocenie to okazja, z której warto skorzystać.
Przypomnijmy, że Toruń aktywnie włącza się w walkę o czyste powietrze zachęcając mieszkańców już od 1997 roku do modernizowania źródeł ogrzewania na niskoemisyjne, oferując dotacje na ten cel. W roku 2020, podobnie jak rok wcześniej, na ten cel przeznacza 2,5 mln zł.

W latach 1997-2019, dzięki środkom z budżetów Gminy Miasta Toruń i wojewódzkiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, udzielono łącznie ponad 23 mln zł dotacji i zlikwidowano 7792 palenisk węglowych.

– Dzięki działaniom podejmowanym przez Gminę Miasta Toruń w roku 2019 zostało wymienionych około 500 palenisk. Spodziewamy się, że w tym roku ta liczba będzie podobna. Do tej pory złożono około 170 wniosków o wymianę kotłów bądź pieców w domach lub mieszkaniach, a przypominam – na wnioski, które zostaną rozliczone w bieżącym roku, czekamy do końca lipca - mówił Michał Zaleski, prezydent Torunia, który w poniedziałkowe południe odwiedził małżeństwo mieszkające przy ul. Rzeszowskiej.

Prezydent podkreślił, że inwestycja państwa Luka, to inwestycja w przyszłość, ponieważ trzeba się troszczyć o środowisko.

Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.