Nowe kolano dostaniesz w 2025 roku

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Gabriela Bogaczyk

Nowe kolano dostaniesz w 2025 roku

Gabriela Bogaczyk

Zostało niewiele wolnych miejsc do lekarzy specjalistów w przyszpitalnych przychodniach. Dopiero na 2018 r. zapiszemy dzieci w Lublinie do nefrologa, endokrynologa i kardiologa.

- Zapisy do specjalistów prowadzimy co kwartał. Właśnie na początku lipca udostępniliśmy grafiki dla pacjentów. Do większości lekarzy można dostać się na bieżąco. Na razie nie ma tłumów, bo trwają wakacje - informuje lek. med. Adam Umer, kierownik przychodni specjalistycznej przy Kraśnickiej. Bez kolejek dostaniemy się tu do chirurga, reumatologa, audiologa, dermatologa czy otolaryngologa.

W poliklinice SPSK4 przy ul. Jaczewskiego działa 25 poradni specjalistycznych. Ale dopiero na 2018 rok zapiszemy się tu do nefrologa, neurochiruga, endokrynologa. Pierwsza wolna wizyta u audiologa to połowa przyszłego roku. - Tak długi czas oczekiwania wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, generujemy już nadwykonania, dlatego musimy pilnować limitów. Z drugiej strony, nasza przychodnia cieszy wielką popularnością. Zdarza się, że pacjenci chcą czekać nawet rok na wizytę do konkretnego specjalisty - wyjaśnia Marta Podgórska, rzecznik SPSK4.

W tym roku w Lublinie nie ma już szans na badanie rezonansem magnetycznym

Również większość lekarzy z przychodni SPSK nr 1 ma już zajęte terminy do końca tego roku. W listopadzie i grudniu możemy dostać się jeszcze np. do neurologa, urologa i chirurga naczyniowego.

W przychodni szpitalnej im. Jana Bożego dostaniemy się od ręki do chirurga czy ginekologa. Kilka dni musimy poczekać z kolei do neurologa i chirurga naczyniowego. Na jesień dostępne są wolne terminy w Szpitalu Wojskowym do poradni stomatologicznej, rehabilitacyjnej i otolaryngologicznej. Z kolei najkrótsze kolejki w przychodni MSW przy Spokojnej są do otolaryngologa, ginekologa i psychiatry.

W poradniach szpitala dziecięcego najkrócej czeka się do diabetologa, chirurga, psychiatry i logopedy. Zaznaczmy, że trwają już zapisy na 2018 rok do nefrologa, gastroenterologa, endokrynologa i kardiologa.

W tym roku w Lublinie nie ma już szans na badanie rezonansem magnetycznym. Pierwszy wolny termin to styczeń 2018 w szpitalu neuropsychiatrycznym przy ul. Abramowickiej i w szpitalu MSW przy Grenadierów. Najdłużej na to badanie poczekamy w Szpitalu Wojskowym.

Znacznie krócej czeka się na tomograf komputerowy. Jeszcze na sierpień są wolne terminy w SPSK4, szpitalu MSW i szpitalu im. Jana Bożego.

Na endoprotezę stawu biodrowego albo kolanowego najszybciej, bo na koniec września, doczekamy się w szpitalu im. Jana Bożego. Inne szpitale oferują zapisy dopiero na 2019 i 2020 rok. Natomiast na nowe kolano w szpitalu przy Jaczewskiego trzeba czekać nawet do 2025 roku.

- Problemem jest też rejestrowanie się pacjentów do kilku poradni jednocześnie w różnych przychodniach. W ten sposób są tworzone sztuczne kolejki - wskazuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego Funduszu.

Zaznaczmy, że od 1 października placówki znajdujące się w sieci szpitali będą zobowiązane zagwarantować pacjentom nie tylko leczenie szpitalne, ale także dostęp do swoich poradni specjalistycznych.

- Nałożenie na nas takiego obowiązku może w przypadku niektórych poradni skutkować wydłużeniem się kolejek dla pacjentów z zewnątrz oczekujących na konsultacje medyczne, którzy wcześniej nie leczyli się w naszych klinikach - dodaje Anna Guzowska, rzecznik prasowy SPSK1 w Lublinie.

Gabriela Bogaczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.