Nowe lubelskie licea zainteresowały młodzież

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca/archiwum
Aleksandra Dunajska

Nowe lubelskie licea zainteresowały młodzież

Aleksandra Dunajska

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych na półmetku. Nowe licea nie narzekają na brak chętnych. Coraz większą popularnością cieszą się technika.

Nowe licea powstają w Lublinie w związku z likwidacją gimnazjów. XXX LO ruszy we wrześniu w dotychczasowym 10 Gimnazjum. Dla kandydatów przewidziano 128 miejsc, zgłosiło się 216 osób. Z tego 31 osób wskazało tę szkołę na pierwszym miejscu swojej listy preferencji (pozostali wybrali placówkę jako „rezerwową”, na drugim lub trzecim miejscu). - Będę zadowolony, jeśli uda się nam utworzyć trzy klasy. Ewentualna czwarta będzie nagrodą - mówi dyr. Tomasz Szabłowski.

W XXIX LO w Gimnazjum nr 9 na 64 miejsca jest 117 chętnych, w tym 27 z pierwszej preferencji. - Jestem zadowolona, biorąc pod uwagę, że z przygotowaniami wystartowaliśmy miesiąc później niż inne szkoły - zaznacza dyr. Urszula Sławek.

Dwie nowe szkoły wpłynęły na powodzenie rekrutacji w innych mniej obleganych lubelskich liceach. Np. do VII LO na 96 miejsc zgłosiły się 62 osoby (w tym 11 z pierwszej preferencji). - Wszystkich zaplanowanych klas nie uda się nam utworzyć - przyznaje Małgorzata Frejowska, dyr. ZSO nr 5, w skład którego wchodzi XIX LO (177 chętnych na 160 miejsc, 32 z pierwszej preferencji). - Nie bez znaczenia są nowe placówki, ale też konkurencja szkolnictwa zawodowego - dodaje.

Rzeczywiście coraz większym zainteresowaniem cieszą się technika. W elektronicznym na 192 miejsca zgłosiło się 387 chętnych, w tym 222 z pierwszej preferencji. Gorzej z zasadniczymi szkołami zawodowymi (od września przekształcą się w branżowe). Ich popularność rośnie, ale powoli - wciąż wskazuje je niewielki odsetek chętnych. Np. Branżową Szkołę Samochodową wybrało w pierwszej preferencji 40 uczniów (jest 96 miejsc).

To wszystko wstępne dane. Od jutra absolwenci gimnazjów mogą dostarczać do wybranych szkół dokumenty potwierdzające ich osiągnięcia. 30 czerwca szkoły opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia. Potem młodzież będzie potwierdzać, czy zdecydowała się na daną szkołę. 7 lipca szkoły ogłoszą listy przyjętych.

Aleksandra Dunajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.