Nowe osiedle powstaje przy Okólnej w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jak przebiega budowa?

Czytaj dalej
Sara Watrak

Nowe osiedle powstaje przy Okólnej w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jak przebiega budowa?

Sara Watrak

Na początku października nastąpiło symboliczne wbicie łopaty pod budowę nowego osiedla w Toruniu. Prace idą pełną parą. Miesiąc po rozpoczęciu inwestycji była już gotowa pierwsza kondygnacja. Obecnie robotnicy stawiają kolejne piętra. W sumie przy Okólnej powstanie osiem budynków. Znajdzie się w nich aż 320 mieszkań.

Nowe osiedle na lewobrzeżu powstaje w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Między ulicami Okólną i Andersa stanie osiem czterokondygnacyjnych bloków z prefabrykatów, czyli gotowych betonowych modułów przywożonych na plac budowy z fabryk. Taka technologia ma sporo zalet: począwszy od skrócenia czasu realizacji, poprzez zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań, skończywszy na wysokiej jakości. Dzięki wykorzystaniu prefabrykacji na budowie może pracować mniej robotników. - Tu nie mamy ekipy murarskiej, ściany przyjeżdżają gotowe z naszych fabryk i są ustawiane przez ekipy monterskie - wyjaśnia Jakub Czamański, kierownik budowy. Jedno piętro składa zwykle sześć osób wraz z obsługą dźwigową. - Montaż samych ścian zajmuje dwa dni robocze. To 40-50 elementów. Około jednego dnia trwa zmontowanie stropu. Jeden dzień trzeba przeznaczyć też na dodatki typu klatka schodowa, szacht windowy oraz schody – mówi Jakub Czamański.

Jeszcze miesiąc temu dla dwóch budynków wykonywane były wykopy pod fundamenty, dla dwóch kolejnych zaś lane ławy fundamentowe. Na początku listopada tylko w jednym bloku zamontowano ściany pierwszej kondygnacji. Obecnie budowa jest już o wiele bardziej zaawansowana. Stoją już kolejne piętra.

Mieszkanie Plus: Jak bloki przy Okólnej będą wyglądać w środku?

W ośmiu blokach znajdzie się w sumie 208 lokali dwupokojowych, 88 - trzypokojowych oraz 24 kawalerki. Co ważne, 16 apartamentów zostanie przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- We wnętrzach każdego budynku staraliśmy się wydobyć i pokazać walory prefabrykacji i „zaprzyjaźnić” ludzi z betonem. Dlatego zarówno ściany korytarzy, jak i klatek schodowych, są wykonane z naturalnego betonu prefabrykowanego – mówi architekt Piotr Kuflewski z pracowni S.A.M.I Architekci. Każdy z bloków będzie miał swój kolor wiodący. - W przedsionku znajdą się skrzynki na listy oraz mapka osiedla z piktogramami kolorystycznymi każdego z 8 bloków. Kolorem wiodącym objęte będą też balustrady wewnętrzne na klatce schodowej, numeracja mieszkań, numeracja kondygnacji czy grafiki znajdujące się na korytarzach.

Co może zainteresować przyszłych mieszkańców osiedla przy Okólnej to fakt, że zza ścian nie będzie słychać sąsiadów.

W przypadku ścian prefabrykowanych, które są wielkogabarytowe, mamy do czynienia z jednym elementem, a zatem wszystkie mostki akustyczne są eliminowane. Dodatkowo, beton posiada bardzo dużą akumulacyjność akustyczną, co w pełni niweluje możliwość przenoszenia się dźwięku. Ściany korytarzowe są ścianami trójwarstwowymi o cienkiej warstwie wełny mineralnej, co także tłumi ewentualne hałasy. Ani kobieta chodząca w szpilkach, ani sąsiad w ciężkich butach nie będzie słyszalny, kiedy będziemy spędzać czas w mieszkaniu. Korytarz będzie w pełni izolowany akustycznie od lokali mieszkalnych – przekonuje Jakub Czamański.

Jak wygląda rekrutacja do programu Mieszkanie Plus?

Rekrutacja do mieszkań powstałych w ramach rządowego programu ruszy około pół roku przed zakończeniem budowy i będzie się składać z dwóch etapów.

- Pierwszy polega na sprawdzeniu, czy najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez lokalny samorząd. Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej, czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto, jak również dodatkowe dochody na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania – wyjaśnia Ewa Syta z Biura Prasowego PFR Nieruchomości.

Lokatorzy otrzymają klucze do mieszkań najprawdopodobniej w czerwcu 2022 roku.

Sara Watrak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.