Nowy pomnik w Lublinie. Poświęcony błogosławionemu księdzu Emilianowi Kowczowi

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kaczanowski
Artur Jurkowski

Nowy pomnik w Lublinie. Poświęcony błogosławionemu księdzu Emilianowi Kowczowi

Artur Jurkowski

- Tutaj wszyscy jesteśmy równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze i Estończycy. Jestem jedynym księdzem wśród nich – to słowa błogosławionego księdza Emiliana Kowcza, które zostały wyryte na jego pomniku. Monument poświęcony „proboszczowi Majdanka” zostanie odsłonięty 4 października.

Pomnik już od kilku miesięcy stoi na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną. Monument poświęcony jest osobie błogosławionego księdza Emiliana Kowcza, duchownego greckokatolickiego, który stracił życie w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku i jest nazywany „proboszczem Majdanka”.

- Tutaj wszyscy jesteśmy równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze i Estończycy. Jestem jedynym księdzem wśród nich. Nawet nie mogę sobie wyobrazić, jak będzie tutaj beze mnie. Tutaj widzę Boga, który jest jeden dla nas wszystkich, niezależnie od naszych różnic religijnych – to inskrypcja, która znalazła się na pomniku. Słowa wypowiedział ks. Kowcz. Są wykute w trzech językach: polskim, ukraińskim i hebrajskim.

Autorem sześciotonowej rzeźby jest Aleksander Diaczenko z Kijowa. Dzieło jest wykonane z szarego granitu.

Uroczystości zaczną się w najbliższy poniedziałek (4 września) o godz. 10 od nabożeństwa, które odbędzie się w archikatedrze lubelskiej. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na godz. 13.30. Będzie połączone z wręczenie Nagrody Honorowej im. bł. ks. Emiliana Kowcza. Nagrodę otrzymają reżyserka Agnieszka Holland oraz Ruch Odkrywców ZHP i Płast - Ukraińska Organizacja Skautowa w Polsce - współtwórcy inicjatywy Płomień Braterstwa.

Ks. Kowcz przed II wojną światową był proboszczem parafii Przemyślany koło Lwowa. Katechizował i chrzcił Żydów, żeby uchronić ich od śmierci ze rąk hitlerowców. Niemcy aresztowali go 30 grudnia 1942 r. Był więziony przez gestapo a 31 sierpnia 1943 r. został przewieziony do obozu na Majdanku. Zmarł w obozie 25 marca 1944 r.

26 czerwca 2001 r. został beatyfikowany we Lwowie podczas pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę.

Z inicjatywą budowy pomnika wyszła lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza.

[polecane]22040523,22037969,22039733,22037143,22033009,22031637,1;POLECAMY:[/polecane]

Artur Jurkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.