Nowy proces ws. katastrofy w KWK Halemba niezbędny. Wyrok został uchylony

Czytaj dalej
Fot. Arek Gola/Dziennik Zachodni
Teresa Semik

Nowy proces ws. katastrofy w KWK Halemba niezbędny. Wyrok został uchylony

Teresa Semik

Katastrofa w kopalni Halemba: Sąd w Katowicach zdecydował, że będzie nowy proces głównych oskarżonych. Poprzedni wyrok uchylony. W katastrofie zginęło 23 górników. Byli bez szans, gdy doszło do wybuchu metanu i eksplozji pyłu węglowego. Czyja to wina?

Wyrok ogłosił dziś Sąd Apelacyjny w Katowicach, który rozpoznawał odwołania od wyroku sądu pierwszej instancji. Sprawa dotyczy 15 osób skazanych za narażanie życia i zdrowia górników oraz 2 osób uniewinnionych w tym procesie. Apelację od wyroku sądu pierwszej instancji złożyli; obrońcy, prokurator oraz oskarżyciele posiłkowi.

Sąd Apelacyjny w Katowicach zdecydował, że będzie nowy proces głównych oskarżonych ws. katastrofy w kopalni Halemba Marka Z. i Kazimierza D.

Poprzedni wyrok w dużej części został uchylony do ponownego rozpoznania co do głównych oskarżonych: dyrektora kopalni oraz dyrektora technicznego i głównego inżyniera wentylacji.

Zrozumiała jest maksymalizacja zysków przy minimalizacji kosztów, ale nie może to być kosztem bezpieczeństwa pracy górników - uzasadnił decyzję przewodniczący sądu.

Niezbędne będzie powołanie nowych biegłych.

Po 10 latach od katastrofy prawomocnie skazane jest 24 osoby.

NAJWIĘKSZE KATASTROFY W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Do tragicznego wypadku doszło 21 listopada 2006 roku na poziomie 1030 m.

Czy winni katastrofy w KWK Halemba zostaną skazani?

Osiem ofiar to pracownicy kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej, a pozostałych 15 zatrudniała prywatna firma Mard. Pracowali przy likwidacji ściany, wydobywając sprzęt pozostawiony po eksploatacji węgla, warty miliony złotych.

Dwa lata po katastrofie, 14 listopada 2008 roku rozpoczął się proces karny, m.in. byłego dyrektora kopalni Halemba, głównego inżyniera ds. wentylacji, sztygarów, dyspozytorów, właściciela firmy pracującej dla kopalni. Po trwającym sześć lat procesie wyrok skazujący na 3 lata bezwzględnej kary pozbawienia wolności usłyszał tylko Marek Z., były szef działu wentylacji kopalni Halemba. Pozostali oskarżeni, w tym były dyrektor Kazimierz D., są dostali kary niższe, w zawieszeniu.

CZYTAJ KONIECZNIE:
WYROK DLA WINNYCH KATASTROFY W KOPALNI HALEMBA

Nie kwestionowano w tym procesie jedynie tego, że kopalnia Halemba jest jedną z najniebezpieczniejszych ze względu na zagrożenia wybuchem metanu. Ale już kluczowy zarzut, że nie doszło do wyprowadzenia załogi, gdy stężenie metanu wzrosło, był kontestowany przez oskarżonych oraz ich obrońców.

Załoga pracowała pod presją. Oczekiwano od niej postępu robót, ale by tym oczekiwaniom sprostać, bagatelizowała bezpieczeństwo, wręcz fałszowała odczyty metanomierzy.

- Gdyby za każdym razem wyprowadzać załogę, gdy wzrośnie stężenie metanu ponad przewidzianą granicę, jak tego chce oskarżenie, to ta kopalnia w ogóle nie powinna pracować - mówił jeden z adwokatów.

Obrońcy kontestują także raport komisji powołanej przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego badającej okoliczności i przyczyny tej katastrofy. Na tym raporcie oparł się sąd w Gliwicach wydając wyrok w styczniu 2015 roku, nad którym teraz pochyla się Sąd Apelacyjny.

Obrońcy kontestują go z dwóch powodów.

Po pierwsze, w składzie tej komisji były osoby, które wcześniej przygotowywały projekt likwidacji ściany, gdzie doszło do wybuchu metanu, a więc trudno oczekiwać od nich obiektywizmu.

Po drugie, sąd w tak skomplikowanej sprawie nie powołał biegłych, którzy wypowiedzieliby się i o tym raporcie, i o przyczynach katastrofy.

Sąd Apelacyjny już uprzedził strony procesowe o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynów zarzucanych niektórym oskarżonym na łagodniejszą.

CZYTAJ KONIECZNIE:
WYROK DLA WINNYCH KATASTROFY W KOPALNI HALEMBA

ZOBACZ ARCHIWALNE WYDANIA DZIENNIKA ZACHODNIEGO:


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Teresa Semik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.