Nowy rozkład jazdy PKP od 20 października 2019. PKP rozkład jazdy - zmiany. Sprawdź, jak kursują pociągi Intercity, TLK, Przewozy Regionalne

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Norbert Kowalski

Nowy rozkład jazdy PKP od 20 października 2019. PKP rozkład jazdy - zmiany. Sprawdź, jak kursują pociągi Intercity, TLK, Przewozy Regionalne

Norbert Kowalski

Nowy rozkład jazdy PKP wszedł w życie 20 października 2019 roku. Przyniósł on drobne zmiany w dotychczasowym rozkładzie jazdy PKP. Wielkopolanie mogą jednak spać spokojnie - w nowym rozkładzie jazdy PKP nie ma wielkich zmian w Wielkopolsce. Pociągi PKP Intercity, TLK czy Przewozów Regionalnych w dużej mierze kursują jak dotychczas. Najważniejsza korekta dotyczy pociągów na trasie Poznań - Lublin, które przestały kursować przez Inowrocław i Gniezno, a jadą po starej trasie przez Konin.

Zmiana rozkładu jazdy PKP weszła w życie 20 października 2019 roku. W przypadku Wielkopolski pasażerowie nie muszą się obawiać, że nowy rozkład jazdy przyniesie drastyczne zmiany. Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał do 14 grudnia.

Czytaj też: Poznań: Rusza budowa nowego peronu na dworcu. Prace potrwają do 2022 roku

- Przewoźnicy wspólnie opracowali ofertę połączeń dostosowaną do potrzeb podróżnych. Codziennie na torach będzie ponad 7000 pociągów pasażerskich i towarowych

- informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych.

Nowy rozkład jazdy PKP: Zmiany w Wielkopolsce

Najważniejsza wiadomość dla pasażerów w Wielkopolsce to fakt, iż przy okazji wejścia w życie nowego rozkładu jazdy PKP pasażerowie zyskają dodatkowe połączenie z Poznania do Warszawy przez Konin. Wszystko dzięki zmianie dotychczasowej trasy pociągu TLK Warta, który kursował z Lublina do Gorzowa Wielkopolskiego przez Warszawę, Inowrocław, Gniezno i Poznań. Teraz jego trasa na odcinku Warszawa - Poznań zostanie zmieniona, a po wejściu w życie nowego rozkładu jazdy PKP, pociąg będzie kursował między Warszawą a Poznaniem przez Koło, Konin, Wrześnie i Słupcę. Dzięki temu skróci się czas przejazdu między Warszawą a Poznaniem.

Oprócz tego w drugiej połowie października, gdy nowy rozkład jazdy PKP wejdzie w życie, pociągi pojadą po zmodernizowanym torze z Rokietnicy do Szamotuł na trasie Poznań – Szczecin. Nowe perony są już gotowe w Pamiątkowie i Baborówku. Z kolei w listopadzie planowane jest oddanie do eksploatacji peronu w Kościanie na modernizowanej trasie z Poznania do Wrocławia.

Zobacz też: PKP: Powstanie drugi tor i most kolejowy na trasie Poznań - Oborniki. Kiedy zakończy się remont trasy kolejowej Poznań - Piła?

PKP Polskie Linie Kolejowe kontynuują też prace remontowe na trasach Warszawa - Poznań, Poznań - Wrocław, Szczecin - Poznań oraz Lublin - Warszawa czy krakowski węzeł kolejowy. - Na tych i innych trasach obok przejeżdżających pociągów widać ekipy wykonawców i pracujące maszyny. Wszystkie inwestycje zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy - zapewnia Mirosław Siemieniec.

Nowy rozkład jazdy PKP: Więcej pociągów na Wszystkich Świętych i 11 listopada

Nowy rozkład jazdy PKP zakłada także zwiększenie liczby pociągów przy okazji święta Wszystkich Świętych oraz święta niepodległości, które przypada 11 listopada.

Dlatego też na Wszystkich Świętych i 11 listopada PKP Intercity zaplanowało dodatkowe pociągi:

Rozkład jazdy PKP: Nowe stacje w wielu miastach

Po wejściu w życie nowego rozkładu jazdy PKP podróżni skorzystają z wyremontowanych przystanków. W Warszawie od 1 listopada czekać będzie na nich nowy przystanek Warszawa Powązki.

- Zapewni on lepszy dostęp do kolei w stolicy na linii obwodowej

- mówi Mirosław Siemieniec.

Sprawdź też: PKP: Otwarte nowe perony na stacjach Poznań Wola i Kiekrz. Trwa remont trasy kolejowej Poznań - Szczecin

Już od października na stacji Szczecin Główny dodatkowe przejście umożliwia sprawniejsze poruszanie się między peronami. Z kolei

archiwum Od 20 października będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy PKP. Sprawdźcie, jak po zmianie rozkładu jazdy PKP pojadą pociągi TLK, Intercity i Przewozów Regionalnych.

w Zduńskiej Woli nowy „tunel” pod torami zapewnia bezpieczną drogę na perony i łączy dwie części miasta. Z podobnego rozwiązania korzystają podróżni i mieszkańcy w Pruszkowie oraz w Jaworzynie Śląskiej. Bezkolizyjne przejście pod linią kolejową zyskała Jasienica na Mazowszu. Kolejny nowy peron dostępny jest w Pile, dzięki inwestycji na linii Piła-Poznań.

Nowy rozkład jazdy PKP: Skorzysta Lubelszczyzna

Październikowa korekta rozkładu jazdy zapewni m.in. lepszą komunikację kolejową dla województwa lubelskiego i Lublina. Po ponad dwóch latach pierwsze pociągi PKP Intercity pojadą na odcinku Dęblin - Lublin. Od 20 października do 13 listopada dwie pary pociągów PKP Intercity dojadą bezpośrednio z Warszawy do Puław.

- To efekt prac na odcinku Dęblin – Puławy Miasto, gdzie gotowe są nowe perony na stacjach i przystankach Zarzeka, Gołąb, Puławy Azoty, Puławy Chemia, Puławy Miasto i Puławy - opowiada Mirosław Siemieniec.

Jednocześnie uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na trasach Puławy Miasto - Lublin i Puławy Miasto - Nałęczów. Od 14 listopada do 14 grudnia dwie pary pociągów dojadą przez Puławy i Nałęczów do Lublina.

- W listopadzie planowane jest uruchomienie połączeń na całej trasie Warszawa - Lublin

- mówi Mirosław Siemieniec.

Czytaj też: PKP: Pociągi z Poznania dojadą do Warszawy w niecałe 2 godziny? Mają jechać nawet 250 km na godzinę

Już od 11 października kursują pociągi regionalne na całej trasie ze Stalowej Woli Rozwadowa do Lublina. Czas przejazdu ze stolicy Lubelszczyzny na Podkarpacie dla najszybszych pociągów skrócił się o ok. 15 min z 1 godziny 55 min do 1 godziny 40 min. Podróże są możliwe m.in. dzięki zakończeniu modernizacji na odcinku Stalowa Wola Rozwadów-Zaklików i wyremontowaniu mostu na Sanie. Pasażerowie korzystają z odnowionych peronów w Lipie, Kępie i Pilchowie.

Rozkład jazdy PKP: Zmiany na trasach

Pociągi IC Łokietek z Krakowa i IC Syrena z Łodzi zamiast do Warszawy Wschodniej będą jeździć do Warszawy Gdańskiej, pomijając Warszawę Centralną i Wschodnią. Zmiana obowiązuje od 19/20 października do 28/29 października oraz w nocy z 5/6 i z 20/21 listopada.

PKP Intercity uruchomi także dodatkowy skład Pobrzeże BIS, który na trasie Łódź Kaliska - Warszawa - Gdynia będzie jeździć w soboty w okresie od 19 października do 7 grudnia (oprócz 2 listopada). W odwrotnym kierunku pojedzie w niedzielę (oprócz 10 listopada).

Zobacz też: Tłok, ścisk i brak miejsc do siedzenia w pociągach Kolei Wielkopolskich. Czy będzie lepiej?

Od 20 października pociągi wracają na odcinek Szczytno - Pisz. - Bezpośrednio dojedziemy z Olsztyna do Pisza. Podróżni

archiwum Od 20 października będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy PKP. Sprawdźcie, jak po zmianie rozkładu jazdy PKP pojadą pociągi TLK, Intercity i Przewozów Regionalnych.

skorzystają z wygodniejszych, zmodernizowanych peronów w Rucianem-Nidzie, Jerutach, Świętajnie, Spychowie i Piszu - mówi Mirosław Siemieniec.

Od 7 października pociągi z powrotem kursują z Opola do Nysy. - Podróżni korzystają z kolejnych przebudowanych peronów w Łambinowicach, Budziszowicach, Jasienicy Dolnej, Mańkowicach - informuje Mirosław Siemieniec.

Na Mazowszu, pociągi między Czachówkiem Południowym a Warką od październikowej korekty pojadą nowym torem. Pasażerowie z wyższych peronów wygodniej wsiądą do wagonów na stacjach w Warce i Chynowie oraz na przystankach Sułkowice, Krężel, Michalczew i Gośniewice.

Sprawdź też: Poznań: Pociągi do Wągrowca są zapchane. W niektórych brakuje klimatyzacji. Koleje Wielkopolskie wiedzą o problemach i kupują nowe pojazdy

Z kolei od Wszystkich Świętych podróżni skorzystają z nowych peronów na linii Tunel - Sosnowiec między Charsznicą a Jaroszowcem Olkuskim: Gajówka, Jeżówka, Zarzecze, Chrząstowice Olkuskie.

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.