Sławomir Draguła

Obrona konieczna - nowe przepisy. Możesz zrobić krzywdę bandycie, który napadnie cię w domu

Rozszerzono granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy teren ogrodzony. Fot. Tomasz Gola Rozszerzono granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy teren ogrodzony.
Sławomir Draguła

Weszły w życie nowe przepisy dotyczące obrony koniecznej. Zgodnie z nimi nie będą karane osoby, które odpierają atak przeprowadzony w ich domu, lokalu lub przylegającym do nich ogrodzonym terenie - nawet jeśli przekroczą przy tym granice obrony koniecznej.

- Nie może być tak, że osoba powstrzymująca agresora, chroniąca swoje mienie, a przede wszystkim życie i zdrowie, własne i bliskich, naraża się na odpowiedzialność karną - mówi Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i opolski poseł Solidarnej Polski. - Dlatego zmiana Kodeksu karnego była tak ważna i znacznie wzmacnia prawo do obrony koniecznej.

Nowe przepisy uzupełniają dotychczasowe regulacje zapisem odnoszącym się do ochrony wartości szczególnej dla każdego człowieka, jaką jest bezpieczeństwo we własnym domu.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.