Odkrywki to przeżytek. Tak twierdzą przeciwnicy kompleksu Gubin-Brody

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Odkrywki to przeżytek. Tak twierdzą przeciwnicy kompleksu Gubin-Brody

Łukasz Koleśnik

W mieście przygranicznym odbyła się konferencja prasowa przeciwników kompleksu Gubin-Brody, którzy praktycznie świętowali swój sukces.

Na konferencji pojawili się wójt gminy Brody Ryszard Kowalczuk, Anna Dziadek ze Stowarzyszenia Nie Kopalni Odkrywkowej, Radosław Gawlik ze stowarzyszenia Eko-Unia, a także przedstawiciel strony niemieckiej, z którą współpracują przeciwnicy planowanego kompleksu - Thomas Burchardt, radny Forst.

Podczas wystąpień przeciwnicy kopalni odkrywkowych dziwili się, czemu inwestor wciąż zapewnia, że kompleks Gubin-Brody powstanie.
- Niemcy już zaczęli odchodzić od odkrywek, gdyż odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej opłacalne. Więc dlaczego więc w Polsce ktoś chciałby stawiać na odkrywkę - mówił T. Burchardt.
Nawet planowana po stronie niemieckiej kopalnia Janschwalde-Nord jest mocno oprotestowywana.
Ponadto zwracano uwagę na wiele opóźnień oraz nieprawidłowości, dotyczących kompleksu Gubin-Brody.
- Niemcy oceniali raport wysłany przez PGE. Zawierał on ponad 1000 błędów. Był on zupełnie niezrozumiały dla niemieckich ekspertów - mówi A. Dziadek. Wójt Ryszard Kowalczuk dodał, że inwestor nie dysponuje takimi pieniędzmi, aby zacząć inwestycję w Gubinie.

Anna Dziadek ze Stowarzyszenia Nie Kopalni Odkrywkowej:

Padło też kilka zarzutów w kierunku urzędu marszałkowskiego, który od lat wspiera i liczy na tę inwestycję.
- Samorząd województwa zrobił wszystko, co w jego kompetencjach, by budowa kompleksu energetycznego Gubin-Brody mogła dojść do skutku - odkreśla rzecznik prasowy, Michał Iwanowski. Złoża te uznane są za strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, a ich eksploatacja i energetyczne wykorzystanie może być istotnym impulsem rozwojowym regionu. Dlatego zapisy przewidujące realizację tych zadań, znalazły się Strategii Rozwoju Woj. Lubuskiego 2020, Strategii Energetyki Woj. Lubuskiego i znajdą też odzwierciedlenie w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Lubuskiego - wyjaśnia.
A co na to sam inwestor? Jak informuje rzecznik PGE GiEK, Sandra Apanasionek, jeszcze w tym tygodniu odniosą się do zarzutów przedstawianych na konferencji w Gubinie.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.