Zdzisław Haczek

Oglądając film „Kapitan Ameryka: wojna bohaterów”, superbohaterom sekunduje Zdzisław Haczek

Oglądając film „Kapitan Ameryka: wojna bohaterów”, superbohaterom sekunduje Zdzisław Haczek Fot. DISNEY
Zdzisław Haczek

Wfilmie „Kapitan Ameryka: wojna bohaterów” mamy cały wysyp postaci z komiksowej stajni Marvel. Do ekipy dołącza Ant-Man (miał solowy kinowy debiut rok temu), Czarna Pantera oraz siusiumajtek (autor określenia: Iron Man) – Spider Man. To nagromadzenie superbohaterów w jednym kadrze ma sens, bo rodzinna bijatyka, do której między nimi dochodzi, jest jedną ze spektakularnych w historii gatunku. Skąd te animozje w grupie, która powinna zgodnie działać dla dobra ludzkości? Ano tak działa jad polityki.

Iron Man (Robert Downey Jr.) staje do walki z Kapitanem Ameryką. Pięści i tarcza idą w ruch!

Okazuje się, że podczas wcześniejszych bitew superbohaterów z „tymi złymi” były też ofiary cywilne. Opinia publiczna od swoich obrońców się odwraca. Powstaje dylemat: Avengersi mają stać się ciałem sterowalnym przez międzynarodową czapę, czy działać samodzielnie? Reżyserski duet – bracia Anthony i Joe Russo – ten dylemat rozgrywa sumiennie, na miarę Szekspirowskich rozważań Hamleta. Stąd często tyle wymownej ciszy między scenami efektownych walk i pościgów w wielu stolicach świata. No i ta dawka kapitalnego humoru! Wyobraźcie sobie trzech superbohaterów podróżujących... garbusem.

EMMA WKRACZA W ŚWIAT MODY. CO JĄ TUTAJ CZEKA?

„Modelka” – duńsko-polska produkcja o kulisach świata mody. Historia Emmy (Maria Palm), która chce zostać modelką międzynarodowego formatu i pracować dla ekskluzywnej marki Chanel. Dostaje swoją szansę: wyjeżdża do Paryża, gdzie dzięki pochodzącej z Polski Zofii (Charlotte Tomaszewska) wkracza w świat pełen atrakcyjnych ludzi, drogich marek i luksusowych imprez. Tu Emma zakochuje się w fotografie... Film kręcono m.in. w Warszawie.

„Modelka” to filmowy debiut supermodelki Marii Palm. Partneruje jej Polka Charlotte Tomaszewska.

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.