Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Grzegorz Kończewski

Oko w oko z sokołem. Kto chce zajrzeć do gniazda?

Obrączkowanie młodych sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni PGE Toruń. Na zdjęciu: Krzysztof Bykowski i Sławomir Sielicki Fot. Archiwum stowarzyszenia "Sokół" Obrączkowanie młodych sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni PGE Toruń. Na zdjęciu: Krzysztof Bykowski i Sławomir Sielicki
Grzegorz Kończewski

To już prawie pewne. Za kilka-kilkanaście dni w trzech zawieszonych wysoko nad ziemią budkach lęgowych w Toruniu, Włocławku i Inowrocławiu przyjdzie na świat kolejne pokolenie sokołów wędrownych. - Wciąż liczymy, że młode wyklują się też na kominie w Kruszwicy - mówi Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, które od lat zabiega o to, by odbudować populację tych ptaków nie tylko w Kujawsko-Pomorskiem, ale w całej Polsce.

Szczęśliwcy, którzy obserwowali polowanie sokoła wędrownego (Falco peregrinus), mówią o niesamowitym wręcz wrażeniu. Ten pięknie wybarwiony drapieżnik poluje wyłącznie na ptaki i tylko w powietrzu. Zdobyczy wypatruje z dużej wysokości, a gdy już swym sokolim wzrokiem dostrzeże przelatującą gdzieś poniżej ofiarę, błyskawicznie składa się do ataku. Sokół nie przez przypadek wymieniany jest jako najszybsze zwierzę na świecie - w tym momencie pikuje z prędkością przekraczającą 300 kilometrów na godzinę. Ofiarę uderza szponami, a właściwie jedynie ją trąca, co przy takim pędzie najczęściej okazuje się śmiertelnym ciosem. Następnie szybko wytraca prędkość, zawraca, przechwytuje upolowanego ptaka i odlatuje w spokojne miejsce.

Jaja z prywatnych hodowli

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu o takich obserwacjach można było w Polsce jedynie pomarzyć. Dlaczego? Ano dlatego, że populacja sokoła wędrownego w naszym kraju wyginęła całkowicie (ostatnie gniazdo udokumentowano w roku 1964) wskutek powszechnego stosowania bardzo silnych środków ochrony roślin, głównie DDT. Od 1990 roku w całym kraju prowadzony jest program reintrodukcji, czyli przywracania środowisku tego pięknego ptaka.

- Próbujemy naprawić ten wielki błąd, popełniony niegdyś przez ludzi, już od 28 lat - przyznaje Sławomir Sielicki. - A to, że w ogóle można było podjąć taką próbę, wynika z faktu, iż ptaki dziś pozostające pod ścisłą ochroną gatunkową, przez lata były wykorzystywane w sokolnictwie. To dzięki tym prywatnym hodowlom był dostęp do jaj, a wyklute z nich młode można było umieszczać w naturalnym środowisku. Od 1990 roku wypuszczono w ten sposób w Polsce ponad tysiąc sokołów i efekty tego działania są widoczne. Obecnie mamy w Polsce około 30 par lęgowych, w warunkach naturalnych wykluło się już pięćset sokolich piskląt.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grzegorz Kończewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.