Okrągły stół dla sądów bez rządu. Sędziowie: Nie jesteśmy stroną sporu

Czytaj dalej
Fot. Robert Woźniak
Maciej Czerniak

Okrągły stół dla sądów bez rządu. Sędziowie: Nie jesteśmy stroną sporu

Maciej Czerniak

Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie tzw. okrągłego stołu dla sądownictwa. Nie zjawił się na nim jednak żaden przedstawiciel rządu. Wcześniej sędziowskie stowarzyszenia apelowały o przywrócenie „ładu konstytucyjnego”.

Pomysłodawcą inicjatywy okrągłego stołu dla sądownictwa byli politycy PSL. Rzecznik rządu Piotr Muller oświadczył, że w spotkaniu nie weźmie udziału żaden przedstawiciel rządu. Nieoficjalnie w PiS idea jest odbierana jako kampanijny zabieg Władysława Kosiniaka-Kamysza, kandydata ludowców w wyborach prezydenckich.

Powodem zwołania okrągłego stołu były zmiany w systemie sądowniczym w Polsce, które stopniowo są wdrażane przez obóz rządzący obecnej i minionej kadencji parlamentarnej. Spór dotyczący tego, czy system sądowniczy w Polsce został już upolityczniony, czy nie, zaognił się po listopadowym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE wskazał, że to polscy sędziowie powinni stwierdzić, czy (nowa) izba dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest organem niezależnym, i ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów SN w stan spoczynku.

Tymczasem w odpowiedzi na orzeczenie TSUE posłowie Zjednoczonej Prawicy skierowali pod obrady Sejmu projekt ustawy zakładającej karanie sędziów, którzy zechcą badać konstytucyjność organów władzy sądowniczej (m.in. nowej Krajowej Rady Sądownictwa) powołanych ustawami PiS.

Czytaj więcej w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

Maciej Czerniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.