Okuliści testują leki na rybkach

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Gabriela Bogaczyk

Okuliści testują leki na rybkach

Gabriela Bogaczyk

Lekarze sprawdzają, czy nowe preparaty są skuteczne w leczeniu chorób oczu. To szansa dla wielu pacjentów np. ze zwyrodnieniem siatkówki.

Do badań posłużyły rybki akwaryjne z gatunku Danio rerio, które posiadają aż 70 procent genów podobnych do ludzkich. Poza tym, budowa oka rybek jest zbliżona do oka ludzkiego.

- Do piątego dnia życia podajemy larwom kilka preparatów, które są rozpuszczalne w wodzie i przenikają przez ciało. Następnie obserwujemy pod mikroskopem, jak zachowują się naczynia w całym ciele, a szczególnie w gałce ocznej - wyjaśnia dr n. med. Anna Święch-Zubilewicz z Kliniki Chirurgii Siatkówki Ciała Szklistego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Wszystko dzieje się po to, aby w przyszłości pomóc w poprawie wzroku ludziom. - Chodzi szczególnie o zwyrodnienie siatkówki i retinopatię cukrzycową. Są to choroby, które najczęściej u osób po 50 roku życia powodują utratę wzroku. W Polsce ok. 1,2 mln ludzi choruje na zwyrodnienie siatkówki. Co roku przybywa 120 tys. nowych zachorowań - wylicza okulistka.

I zaznacza, że są leki na te choroby, ale wciąż poszukuje się nowych metod leczenia, bo osób starszych będzie przybywać. - Dotychczasowe preparaty hamują rozwój chorób oczu, ale wciąż poszukiwane są skuteczniejsze. Te substancje, które obecnie podajemy rybkom, są stosowane u pacjentów już przy innych schorzeniach . Liczymy, że będą również wspomagać poprawę wzroku - dodaje dr n. med. Anna Święch-Zubilewicz. Dodajmy, że nadzieja na sukces jest spora, bo pierwsze wstępne wyniki testów są pozytywne.

Badania przeprowadzane są w Ośrodku Medycyny Doświadczalnej UM przy ul. Jaczewskiego. - Dynamiczny rozwój medycyny sprawił, że w Lublinie na miejscu mamy do dyspozycji coraz to nowsze metody diagnostyczne i terapeutyczne. Pamiętam, że jeszcze niedawno jeździliśmy robić takie badania np. we Francji. Rybki Danio rerio są obecnie często wykorzystywanym modelem w badaniach eksperymentalnych w okulistyce, ale też w innych dziedzinach jak neurologia, hematologia, choroby zakaźne - tłumaczy specjalistka.

Ośrodek Medycyny Doświadczalnej w Lublinie współpracuje w badaniach z prof. Przemysławem Tylżanowskim z Uniwersytetu w Lueven w Belgii.

Przypomnijmy, że OMD powstał w 2015 roku i jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce jednostek o charakterze eksperymentalno-hodowlanym. Prowadzi się tu pionierskie badania na zwierzętach laboratoryjnych jak myszy, szczury i ryby z gatunku Danio rerio.

Gabriela Bogaczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.